İşsiz pilotlara ceza gibi uygulama

İşsiz olan, tip eğitimi almamış pilotlara bir darbe de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden geldi.

31 Mart’tan sonra tip eğitimi alacak her pilot içi AUPRT eğitimi şart koşuldu. Bu eğitimi Türkiye’de veren tek okul ise Ayjet.

Fiyatı KDV dahil 4320 Euro. Yani bugünkü kurla 68 bin TL. İşsiz pilotlar soruyor, “Tek bir okulun yetkili olduğu AUPRT için bu maliyeti nasıl karşılayacağız?”

Avrupalı havacılık otoritesi EASA, geçen yıl Aralık ayında yeni bir uygulama olan anormal durumdan çıkış eğitimi AUPRT (Advanced Upset Prevention and Recovery) uygulamasını hayata geçirdi. Eğitim planına alındı.

Bu uygulama Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından da SHT-FCL talimatında onaylandı.

Yeni kurala göre 31 Mart 2022 tarihinden sonra tip eğitimi alacak her pilotun ön koşul olarak alması gerektiği belirtildi.

Atılan bu adım, iki yıldır salgın nedeniyle küçülen havayollarında iş bulamayan pilotları zor durumda bıraktı.

Sitemize ulaşan mesajlarda bu yetkiye tek sahip olan Ayjet Uçuş Okulu’na dikkat çekilerek “Bir çok pilot arkadaşımız gibi eğitimi tamamladık. İki yılı aşkın süredir iş bulamıyoruz. Çünkü havayolları yeni alım yapmıyor. Şimdi bir de yeni uygulama ile karşımıza AUPRT eğitimi çıkartıldı. Bu eğitimi Türkiye’de sadece Ayjet veriyor. Eğitim bedeli de 4 bin Euro + KDV yani toplam 4320 Euro (yaklaşık 68 bin TL) Geçmişte simülatörde alınan bu eğitim neden bir anda zaruri hale geldi? Niye rekabet yok? Niye tek bir okula mahkumuz?”

Ayjet tanıtım maili attı

AUPRT (Anormal Durumları Önleme ve Kurtarma – İleri Seviye) eğitimine katılabilmek için gereken şartlar :

  • Geçerli PPL(A), CPL/IR (A) veya ATPL(A) lisanslarından birine sahip olmak
  • Geçerli SEP(land) yetkisi sahibi olmak,
  • Geçerli Class 1 sağlık sertifikası sahibi olmak.

Eğitim ücretleri:

SEP yetkisi dolmuş olan pilotlar için; 01:00 saat tazeleme + 01:15 SEP Skill Test uçuşu gerçekleştirilmektedir. Okulumuz mezunu olan pilotlar için SEP yenileme eğitim ücreti : 700 EUR + %8 KDV olmaktadır.

AUPRT eğitimi için; 05:00 saat teori bilgi eğitimi + 01:00 saat differences uçuş eğitimi + 03:00 saat çift kumanda uçuş eğitimi (ZLIN 242L uçağı için yetkilendirilmiş FI ile) verilmektedir. Eğitim ücreti 4.000 EUR + %8 KDV olmaktadır.