İstanbul Havalimanı CNN’in listesinde

CNN International dünyanın yeni açılan ve en heyecan verici havalimanlarını açıkladı. Türkiye’den listeye tek bir yer girdi.

Ilan ve Asaf Ramon Uluslararası Havalimanı- İsrail

Ilan ve Asaf Ramon Uluslararası Havalimanı, 473.5 milyon dolara inşa edildi. Havalimanı Moshe Tzur Mimarlık ve Amir Mann-Ami Shinar Mimarlık tarafından tasarlandı.

3.600 metre uzunluğunda tek piste sahip havalimanı , uzun mesafeli uçuşlarda kalkış yapabilen büyük uçaklara da servis verebiliyor.

Havalimanı toplam 1,250 dönüm alan üzerinde kuruldu.

Singapur Changi Havalimanı– Singapur

Singapur Changi Havalimanı yerleşkesi içerisinde inşa edilen “Jewel Changi Airport“, 17 Nisan 2019 tarihinde resmen açılıyor.

11-16 Nisan günleri arasında ise isteyenler, Jewel Changi Airport kısmını açılış öncesinde inceleme fırsatını bulacak.

Jewel Changi Airport’un içerisinde faaliyet gösterecek dükkânların yüzde 90’ından fazlasının açılış gününde hazır olacağı belirtiliyor.

Carlisle Lake District Havalimanı– İngiltere

Carlisle Göller Bölgesi’nde yer alan havalimanı açılışında gecikme yaşamıştı.

Bölgenin adını taşıyan havalimanı 2019 yazında işletmeye açılacak.

Yaz uçuşları için şimdi rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve güzergahlar İskoç havayolu Loganair tarafından işletilecek.

Murcia-Corvera Havalimanı- İspanya 

2019’da açılan havalimanı, İspanyol turist destinasyonlarından birine açılan kapı olarak yorumlanıyor.

Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı – Pekin, Çin

Proje bütçesinin 12 milyar dolar olarak açıklandığı havalimanı, Pekin şehir merkezine 46 kilometre mesafede inşa edilmekte. Havalimanı ayrıca ekonomik olarak kalkındırılmak istenen Hebei ve Tianjin şehirlerine de hizmet verebilecek yakınlıkta.

Yeni havalimanında yedi pist ve kendi bünyesinde bir tren istasyonu da olacak. Proje kapsamındaki tüm mühendislik işleri, 2019 yılının Haziran ayının sonuna kadar bitirilmiş olacak.

Terminalin açılış günü 45 milyon olacak yolcu kapasitesi, 2025 yılına gelindiğinde 72 milyona çıkartılacak.

İhtiyaç duyulması halinde nihai yolcu kapasitesi 100 milyona kadar yükseltilebilecek. Yıllık maksimum uçuş sayısı 620 bine ulaşabilecek. 

Yeni havalimanının Pekin kent merkezi ile bağlantısı 66 km uzunluğundaki bir hızlı tren sistemi ile sağlanacak ve yolcular 30 dakika gibi kısa bir sürede kent içi seyahatlerini tamamlayabilecek. 

İstanbul Havalimanı– Türkiye

CNN International’ın seçtiği listede şöyle bahsedildi;

İstanbul’un yeni havaalanı dünyanın en büyüklerinden biri olmayı hedefliyor.

Havaalanı henüz tamamlanmamış olabilir, ancak lale şeklindeki kontrol kulesi ve çarpıcı tasarımı, Berlin’deki 2016 Dünya Mimarlık Festivali’ndeki “Gelecek projeler – Altyapı” kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Havalimanı için ‘büyümek için inşa edildi’ şeklinde ifadelerde bulunulurken, bitiminde 200 binden fazla yolcunun kullanacağı belirtildi. (Hürriyet)