İstanbul-Pekin rakip olacak

The New York Times’ın, havacılığın büyümesine paralel olarak yeni inşa edilen havalimanlarına vurgu yaptığı makalesinde İstanbul Havalimanı da yer aldı.

Zach Wichter’in konuya ilişkin makalesinde, Uluslararası Havalimanları Konseyi direktörü Angela Gittens’in, “Trafiğin önümüzdeki 17 yıl içinde iki katına çıkacağını tahmin ediyoruz” açıklamasına vurgu yapılırken, bu bağlamda milyonlarca insanın seyahat talebine göre büyük havalimanlarının yapıldığı belirtildi.

İstanbul Havalimanı’nın yeni ve genişletilmiş havalimanlarına ihtiyaç kapsamında yapıldığı ve operasyonlarına başladığı belirtilirken, tamamlandığında en büyük havalimanı olacak meydanın milyonlarca yolcuya hizmet vereceği ifade edildi.

İstanbul ve Pekin rakip olacak

Yeni yapılan büyük havalimanları arasında Pekin’de yapımı devam eden havalimanını İstanbul Havalimanı’na bu alanda rakip olabileceği belirtildi.

İki yeni havalimanında daha çok yolcuya hizmet vermesinin günümüzde teknolojiyi ne kadar kullanacaklarından geçtiği belirtilirken, teknoloji faktörüyle havalimanlarında bir çok işlemin çok daha hızlı yapılabildiği bu nedenle de yolcular tarafından tercih sebebi olduğu vurgulandı.

Biyometrik geçiş özelliği yaygınlaşacak

Angela Gittens’in açıklamalarıyla devam eden makalede, özellikle uzun kuyrukların oluşmaması için biyometrik geçiş özelliğinin büyük fark yarattığı belirtilirken bu özelliğin yaygınlaştırılmasının büyük kolaylık sağlayacağı öngörülüyor.

Konuya ilişkin olarak Gittens açıklamasında, “Süreç, otomatik hale geldikçe çok daha basit hale geliyor” derken, İstanbul Havalimanı’nda check-in personelinin olacağını belirtirken, ancak daha geniş alanda sistemli bir şekilde daha çok müşteriye hizmet verileceğini belirtti.

Gittens, Pekin Daxing Havalimanı’nda otomatik check-in sisteminin bulunacağını bildirirken, ayrıca alışıla gelmiş iki katlı geliş gidiş sistemine ek olarak üçüncü bir kat daha olacağı ve oradan da hizmet verileceği bilgisini verdi.

Mevcut havalimanları da yenileniyor

Makalenin sonunda İstanbul ve Pekin’in gibi yüksek profilli projelerin yanı sıra mevcut havalimanlarında da yenile çalışmalarının olduğu belirtildi.

Los Angeles ve La Guardia havalimanlarında yenileme çalışmalarının yapıldığı, JFK havalimanının revize edilip Heathrow Havalimanı’na üçüncü pist yapılacağı bilgisi verildi.

Amsterdam havalimanı için de benzer bir proje uygulanacağı, Berlin’de yıllardır faaliyete geçmeyen havalimanı projesinin hayata geçirileceği ve Sidney’de de yeni bir havalimanı yapılması için plan hazırlandığı belirtildi. (The New York Times/ Zach Wichter)