İstanbul’da Ramp Denetçileri Eğitimi

Uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen Ramp denetlemelerinin standart hale getirilmesi için düzenlenen “Ramp Denetçileri Eğitimi”nin üçüncüsü, 12-16 Mart 2018 tarihleri arasında hava taksi işletmelerine yönelik düzenlendi.

Türkiye’de ilk defa, THY bünyesinde Aralık 2017’de havayolu işletmelerinin ilgili personeline verilen daha sonra Şubat 2018’e havayolu işletmelerinin yansıra hava taksi işletmeleri çalışanları da içerecek şeklinde gerçekleştirilen “Ramp Denetçileri Eğitimi’nin üçüncüsü geçtiğimiz hafta hava taksi işletmelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Konuya ilişkin olarak SHGM’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“EASA Ramp denetimi temel eğitim müfredatına uygun olarak SHT Ramp talimatı gereklilikleri çerçevesinde düzenlenen eğitimlerde, bulgu kategorizasyonu ve sık karşılaşılan bulguların yanı sıra bulgu tespit yöntemleri ve denetleme ilkelerine ilişkin bilgiler veriliyor.

Ramp Denetlemelerinin yapılma nedenlerinden, uluslararası yasal çerçeveye, tehlikeli maddelerin havayoluyla taşınma kurallarından, iletişim yönetimi, de-icing anti icing gereklilikleri ve walk around check ilkelerinin detaylı olarak ele alındığı beş gün süren eğitimin son gününde Ramp denetçileri uçak başında pratik eğitim alıyor. Daha önce farklı seviyelerde birçok farklı eğitim kuruluşunca verilen SAFA Farkındalık Eğitimlerinden daha geniş ve daha derin bir düzeyde harmonize denetçi yetiştirilmesinin amaçlandığı Ramp Denetçileri Eğitimleri, SHGM ve THY’nin Uzman Eğitimcileri tarafından sektörden gelen talep doğrultusunda düzenleniyor.”