İşte AHL’nin yeni projesi

İstanbul Havalimanı’na taşınma sonrasında Millet Bahçesi olacağını açıklanan Atatürk Havalimanı için 11 milyon m²’lik bir sosyal alan oluşturulacak projenin en net görseli ortaya çıktı.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, arazide kurulacak 11 milyon m²’lik Millet Bahçesi içinde bir fuar ve kongre merkezi oluşturmak istediklerini söylerken projeye ilişkin en net görsel de ortaya çıktı.

Fuar ve kongre turizmine de özel önem vereceklerini  belirten Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nın arazisine kurulacak 11 milyon m²’lik Millet Bahçesi içinde bir fuar ve kongre merkezi oluşturmak istediklerini söyledi.

Avrupa’nın 50 milyon ziyaretçiye sahip fuar pazarından yüzde 10 pay almak ve İstanbul’da her yıl 5 milyon fuar ziyaretçisi ağırlamak üzere tasarlanacak alanın, 60 yeni fuara zemin hazırlayacağını her yıl 2 milyonu yabancı olmak üzere 4,5 milyona yakın ziyaretçi ağırlayacağını belirten Yıldırım, “Böylece kent ekonomisine fazladan 3 milyar dolar turizm geliri sağlanacak. Fuarlar, ihracata yüzde 20 oranında katkı yapıyor. İhracatımızın 35 milyar doları bu fuarlarla sağlanıyor. Yeni fuar alanlarımızla gelecek 5 yılda iş turizmine yıllık 5 milyar dolar, kent ekonomisine 9.5 milyar dolar ve ihracata 50 milyar dolar destek olunacak. 400 milyon lira harcamayla kurulacak fuar, doğrudan 3.300 kişiye dolaylı olarak da 26 bin kişiye iş sağlarken kent ekonomisine de yılda 9 milyar lira katkı sağlayacak” açıklamasını yaptı.

PROJENİN GÖRSELİ ORTAYA ÇIKTI

Yıldırım’ın açıklamalarıyla birlikte havalimanı arazisine yapılacak Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Fuar ve Kongre Merkezi’ne ilişkin projenin en net görseli de ortaya çıktı.

11 milyon m²’lik Millet Bahçesi’nin içerisinde çok sayıda sosyal aktivite alanlarının yanı sıra kongre ve fuar merkezi ve küçük bir pist ve uçak park alanları da bulunuyor. (Yeni Şafak)