İşte düşen Su-25’in enkazı

Ermenistan, Türkiye tarafından düşürüldüğünü iddia ettiği savaş uçağına ait enkaz görüntüleri yayınladı.

Ermenistan’ın Türkiye tarafından Dağlık Karabağ’da düşürüldüğünü öne sürdüğü Su-25 tipi savaş uçağına ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı.

Ermenistan tarafından paylaşılan enkaz görüntülerinin, Salı günü Türk F-16’sı tarafından düşürülen bir Su-25 tipi savaş uçağına ait olduğu öne sürüldü. Ermenistan, uçağın Valeri Danelin adlı pilotunun da öldüğünü iddia etti.

Türkiye’nin Ermenistan uçağını düşürdüğüne dair iddia, hem Ankara hem de Bakü tarafından yalanlanmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yardımcısı Hikmet Haciyev de bu iddianın gerçek dışı olduğunu belirterek Ermenistan’a ait iki uçağın bölgede dağlara çakılarak infilak ettiğini öne sürdü.

Ermenistan topraklarından havalanan iki Su-25’in “yönlerini kaybederek” dağa çarptığını tespit ettiklerini belirten Haciyev “Bu, Ermeni ordusunun, vatandaşlarına ve kamuoyuna doğru bilgi vermediğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı: Kara propaganda

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı da Dağlık Karabağ’da Türk savaş uçaklarının ya da İHA ve SİHA’larının kullanıldığına dair iddiaları yalanladı.

Bakanlık Ermenistan’ın iddialarının hiçbir kanıta dayanmadığını belirterek “Bunlar Ermenistan’ın karşısında Türkiye’nin olduğu algısı yaratarak arkasındaki desteği arttırma maksatlı kara propagandadan başka bir şey değildir. Nitekim bu iddialar kendi destekçileri hariç kimse tarafından ciddiye alınmamıştır” açıklamasında bulundu.

Ermeni yetkililer, Türkiye’ye ait insansız hava araçları ve F-16 jetlerinin Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda kullanıldığını öne sürüyor.

Hem Ankara hem de Bakü, Türkiye’nin Azerbaycan’a silahlı destek verdiğine dair iddiaları daha önce de yalanlamıştı.

 

Etiketler: ,