İşte en kötü ilk 5

ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Amerikan yapımı avcı uçaklarının en kötülerini bir listeledi.

Derginin yayınladığı listenin başında, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Japonlar tarafından oldukça hırpalanan Brewster F2A Buffalo savaş jeti yer aldı.

Söz konusu uçağın ‘teknolojik döngünün olması gerektiği noktasında olmadığı’ belirtilen haberde, “1930’ların sonlarına kadar göreceli olarak savaşabilir durumda olan bu avcı uçağı, Pasifik bölgesindeki çatışma arenasında karşılaştığı gelişmiş uçaklarla eşleşemedi” ifadelerine yer verildi.

Listede yer alan ikinci ‘konserve kutusu’ ise F7U Cutlass avcı uçağı oldu. Üretildiği zaman bu uçağın ‘inanılmaz derecede yenilikçi’ olduğu belirtilen makalede, ancak tasarımcıların çok kısa zamanda birçok şey yapmak istediklerini ve sonuçta bu uçakların dörtte birinin kaza sonucu yere çakıldıkları ifade edildi.

F7U Cutlass uçağını tarif eden yazar, “Kullananlar tarafından beğenilmeyen, özel bir kuyruk tasarımına sahip, geniş fakat yeterince güçlü olmayan bir uçak” nitelemesinde bulundu.

Sıralamanın 3. basamağına yerleşen uçaksa McDonnell F-3 Demon avcı uçağı oldu.

Pilotu fırlatma koltuğundaki kusura dikkat çekilen yazıda, uçağın özellikleriyse şöyle tarif edildi:

“Tek motorlu güverte tipi avcı uçağı, Demon’da olmayan güvenli, güçlü bir motora ihtiyaç duyuyor. Bu uçağa takılan motorlardan hiç biri düzgün çalışmadı.”

‘Uçan konserve kutuları’ sıralamasının dördüncüsü ise Convair F-102 Delta Dagger önleme uçağı oldu.

1950’li yıllarda Sovyet yapımı uzun menzilli savaş uçaklarına karşı ABD’li tasarımcılar tarafından geliştirilen bu uçaktaki kusurlardan biri, büyük irtifaya kolayca yükselememesiydi.

F-102 iki kez modernizasyondan geçirildi ve sonunda daha gelişmiş F-106’lar ortaya çıktı.

Listenin 5 numarasıysa Lockheed F-104 Starfighter bombardıman uçağı oldu. ABD Hava Kuvvetleri’nin birçok biriminde kullanılan bu uçağın en önemli kusuru olaraksa kaza oranlarının çok yüksek olması gösterildi.