İşte merak edilen sorunun cevabı

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında 6 Eylül’den itibaren iç hat seferlerinde aşı olmayan yolculara PCR test uygulaması devam ediyor.

Bu kapsamda aşısız yolcuların negatif PCR testi ibraz etmesi gerekirken, aşı yaptırmış olan yolcular ise aşı kartları ile test yaptırmadan seyahatlerini gerçekleştiriyor.

Yurt dışından Türkiye’ye gelen ve iç hat uçuşu gerçekleştirecek olan yabancı yolculara da PCR test uygulaması ise şöyle gerçekleşiyor:

Türkiye’ye gelen yolcular ülkeye giriş yaptığı aynı gün içinde iç hat uçuşu gerçekleştirecekse bu yolcudan PCR testi istenmiyor.

Yurt dışından gelen yolcularda eğer aşı olduysa seyahatini aşı kartı ile gerçekleştirirken, aşı olmayan yolcularda Türkiye’ye girişlerinden önce negatif PCR testi sonucunu ibraz etmek zorunda.

THY ve özel havayolları da dahil olmak üzere yurt dışından gelen yolcu eğer 1-2 gün sonra iç hat uçuşu yapacaksa, Türk vatandaşlarına yapılan uygulamada olduğu gibi PCR testi sonucu isteniyor.

AirTürkHaber’in resmi makamlardan edindiği bilgilere göre bu konudaki uygulamalar direk İçişleri Bakanlığı tarafından havayollarına tebliğ edilirken, tüm havayolları da istenen prosedürü aynı şekilde uygulamaya koyuyor.

AirTürkHaber/Özel