İşte Tahran’daki şok konuşmalar

Bugün Tahran-İstanbul uçuşunu yaparken Koronovirüs şüphesiyle Ankara’ya inen THY’ye ait A330 uçağının yolcuları Tahran Havalimanı’nda, Kum kentinden gelen yolcularla aynı uçağa binmek istemeyince tartışmaların yaşandığı ortaya çıktı.

Independent Türkçe’de yayınlanan habere göre, uçak kalkmadan önce Tahran Havalimanı’nda Kum’dan gelenlerle diğer yolcular arasında tartışma yaşandı.

Yolculardan biri o anlara ilişkin sesleri cep telefonuna kaydetti.

Kayıtta uçağı bekleyen bir kadın, Kum’dan gelenleri işaret ederek “Biz bunların uçağa binmesini istemiyoruz” diyor.

Kum’dan Tahran’a gelerek Türkiye’ye dönmeye çalışan bir Türk’le konuşan kadının, “Bakın, (Kum) nasıl bir yer? Bu hastalığın kaynağı. Biz Tahran’dan geldik, evimizden, tertemiz. Hiç dışarı çıkmadık. 3 yaşında kızımız var. Kum’dan gelen insanlar 3 yaşındaki bir çocukla aynı uçağa binebilir mi? Sadece bir anne olarak söylüyorum, cevap bekliyorum” diye konuşuyor.

Virüs Türkiye’ye girerse ne olacak?

Bir başka kadın ise “Bu şekilde virüs Türkiye’ye girerse ne olacak” diye soruyor.

Bir erkek yolcu, bu sözlere tepki göstererek, “Adam falanca şehirden geldi diye… Bir hafta içinde bütün Tahran karantinaya alınacak bu haberi duydunuz mu” sözlerine kadın, “Sizin şu an karantinada olmanızı istiyorum” diyerek yanıt veriyor.

3 yaşında bir kızının olduğunu hatırlatan kadın, “Ben ne yapayım, yarınki uçağa bin” cevabını alınca tartışma sertleşiyor.

Kum’dan gelen yolculara bağıran kadın şunları söylüyor:

Hiç merhametiniz yok mu sizin?

Ben yanlış bir şey yapmadım ki, ben yanlış bir şey mi söyledim beyefendi? Kum’dan gelenlerin 3 yaşındaki bir çocukla aynı uçağa binmeye hakkı yok. Turkish Airlines’ın bilet satmaya hakkı yok, 

Bir anneyle konuşuyorsun, bir hanımefendiyle konuşuyorsun, farkına var. Yarın bütün Türkiye’ye hesap verirsiniz o zaman. Gelme demek ne demek, bir bayanla konuşuyorsun. Ben çok kibar, hanımefendi konuşuyorum, sözlerimin arkasındayım. Saygımı terbiyemi bozmadım. Siz Kum’dan gelen insanlar olarak vicdanlı, merhametli, dürüst olmak zorundasınız. Burada 3 yaşında kızım var. Vicdanınız yok mu? Nasıl bineceksiniz o uçağa, merhametiniz yok mu sizin?

Kum’dan gelen yolcular ise kadına, “Sen bana ithamda bulunuyorsun. Ben de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım” diye cevap veriyor.