İşte yerli ve milli ilk Turbojet motor

Kale Grubu, özgün tasarım ürünleriyle katılacağı IDEF 2019 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tasarım ve teknoloji gösterisi yapmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde düzenlenecek fuarda Milli Piyade Tüfeği’nden Turbojet Motora kadar Kale Savunma ve Havacılık şirketlerinin ürünleri sergilenecek.

Kale Havacılık IDEF’te sergileyeceği Türkiye’nin ilk Turbojet motoru için bugün kapılarını gazetecilere açtı.

SOM füzelerini uçuracak olan %100 yerli ve milli olan bu motor için yapılan toplantıda Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Okyay tarafından Türkiye’nin ilk yerli ve milli Turbojet motorunun süreci ve gelişimi:

“Turbojet motor geliştirme çalışmalarına 2012 yılında Kale Havacılık bünyesinde adım attık.

Eski adıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı, yeni adıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)  ile imzalanan Ar-Ge Projesi kapsamında; zamanla netleşen milli seyir füzesi ihtiyaçlarına binaen, zorluk seviyesi gittikçe artan bir çalışma yürütmeye başladık.

Çaba sarfettiğimiz temel konular: 

Geliştirme ve test çalışmaları için bir altyapı, özellikle gelişmiş bir irtifa test sistemi,

  • Turbomakine geliştirebilecek uzmanlaşmış bir mühendislik kadrosu,
  • Turbomakine tasarım ve geliştirme çalışmalarında faydalanılacak bir endüstriyel ekosistem,
  • Turbomakine kontrol ve aksesuarlar uzmanlığı,
  • Elektronik Kontrol Üniteleri, Yakıt Pompaları, Ateşleyiciler, Alternatörler,

Ve sonuç olarak: Dünya çapındaki benzerlerinden aşağı kalmayacak ileri teknoloji bir Turbojet Motor isteği. Bu zorlayıcı aşamaları Kale olarak, bilimsel bakış açımız, inancımız ve yoğun emek ile bir bir aştık.

2013 yılında, turbomakine tasarım ve geliştirme odağında yeni bir şirketimizi hayata geçirdik: Kale Arge ile Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesine odaklandık.

2014 yılında, birazdan ziyaret edeceğimiz Geliştirme ve Test Merkezinin açılışını yaptık. Bu altyapıda, Türkiye’nin ilk ve tek İrtifa Test Sistemini 2015 sonlarında faal hale getirdik. Halen çalışmalarımızı yoğun olarak bu altyapımızda yürütüyoruz. İrtifa Test Sistemimiz ile hem Turbojet Projemize yönelik çalışmalarımızı yürütüyor hem de ulusal/uluslararası havacılık projelerine hizmet sunuyoruz. 

Çoğunluğu ülkemizin gözde üniversitelerinden mezun, geldiğimiz noktada önemli ölçüde uzmanlaşmış, genç ve dinamik bir mühendislik ekibi oluşturduk. Türkiye’nin ilk turbojet motorunu bu ekip geliştirdi.

Üniversite işbirlikleri ve altyapımcı anlaşmaları doğrultusunda; turbomakine tasarım ve geliştirme faaliyetlerinde özelleşmiş danışmanlarımız/paydaş firmalarımız var. Hem bizim projelerimizde hem de sektörün diğer ihtiyaç duyduğu havacılık motoru projelerinde görev alabilecek paydaşların oluşumuna vesile olduk.

%100 yerli ve milli motor

Turbojet motorumuzun tüm kontrol ve aksesuarları yerli ve milli olarak Kale Arge tarafından geliştirildi. Bu ürünler 2018 yılında tamamıyla kalifiye edildi.

En kritik motor alt teknolojilerinde: aerotermal tasarımda, kontrol algoritmalarında, sıcak bölge parçalarında vb. muazzam bir kazanım elde ettik. Geldiğimiz noktada motorumuz teknoloji olarak %100 yerli ve millidir.

Turbojet Motorumuz, tamamen özgün olarak geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri, ayrıca hedef uçak, vb. insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motor’dur.

Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özelliklerine sahiptir.

Türkiye’nin ilk milli Turbojet motoru olma özelliğine sahip KTJ-3200, İrtifa Test Sistemimiz kullanılarak, farklı irtifa/hız şartlarındaki performansını 2019 yılı itibarıyla göstermiş durumdadır. Bununla birlikte; mukavemet, su alımı, bozuntu, çevresel testler gibi birçok farklı testten geçerek kalifiye edilmektedir. Testlerin tamamı Türkiye’de yapılmaktadır.

2019 yılı içinde KTJ-3200 motorumuzun kalifikasyonu tamamlanacak, motorumuz TSK envanterindeki yerini, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ROKETSAN tarafından üretilen SOM füzesi üzerinde kullanılmak üzere alacaktır.

KTJ-3200 üstün özellikleri sayesinde, ihtiyaca yönelik yapılacak modifikasyonlarla yerli ve yabancı farklı platformlara hızlı bir şekilde adapte edilebilecektir.

Kale Arge olarak kazandığımız kabiliyet ve tecrübe ile hedefimiz öncelikle TSK’nin kullanacağı çeşitli insansız (füze, hedef uçak, İHA, SİHA, vb.) platformların ihtiyaçlarını yerli ve milli olarak karşılamak, elde edilen birikimi yerli Savunma Sanayii firmaların hizmetine ve yurt dışı pazarlara da sunmaktır.

Bir diğer önemli hedefimiz ise dünyada benzer sınıfta motorları geliştirip üreten benzer ölçekteki belli sayıda firmada olduğu gibi sahip olunan altyapıyı kullanarak yeni ürünlerin (APU-Yedek Güç Ünitesi, ECS-Çevresel İklimlendirme Sistemleri, vb.) geliştirilmesi ve millileştirilmesini sağlamaktır.

Daha gidecek çok yolumuz var

Türk savunma ve havacılık sektörü son 16 yılda çok büyük aşama kaydetti, adeta şaha kalktı ama gidecek çok yolumuz var. Teknolojiyi millileştirmeden üretimde bağımsızlıktan söz edemeyiz. Türkiye’nin savunma ve havacılık endüstrisinde elde ettiği yetkinliğin bütün sanayinin kullanımına sunulması önemli. Bu sektörde geldiğimiz aşamada artık sürdürülebilirliği öncelememiz lazım. Üretim yapan şirketlerimiz, yaptıkları işten kazanabilmeli. Bunu başaramadığımız sürece istediğimiz ivmeyi ve kalifikasyonu yakalayamayız.

Kale Grubu olarak biz , geleneksel iş kolumuz olan yapı ürünleri grubu ve yenilikçi büyüme alanı savunma ve havacılık olmak üzere iki ana eksende büyüyoruz.

1987 yılında Stinger Füze Sistemleri Projesine 22 değişik parça üretimiyle girdiğimiz savunma ve havacılık sektöründe 32 yılı geride bıraktık.

Kurucumuz ve Onursal Başkanımız rahmetli İbrahim Bodur’un, “Kolayı herkes yapar, siz zora talip olun” düsturu bizim yolumuz tayin etti.

Cirosunun yüzde 2’sini AR-GE’ye ayırıyoruz ve zaman içinde şu üç önemli işlevi misyon edindik:

  • Küresel projelerin paydaşı olmak,
  • Milli projelerin yükleniciliğini yapmak,
  • Edindiğimiz kabiliyetleri yerli sanayinin hizmetine sunmak üzere kuluçka merkezi rolü üstlenmek.

Jet Motorları alanında 3 girişimimiz var.

  • Kale ARGE ve Turbojet geliştirme ve üretimi
  • Kale Pratt&Whitney ile Jet Motorları parçaları üretimi
  • Kale Rolls Royce olarak (TAEC) Savaş uçağı motoru geliştirme ve üretimi

Biliyorsunuz bugün önümüzde Türkiye’nin milli savaş uçağının motorunu İngiliz Rolls-Royce ile birlikte üretme hedefimiz var. Bu konuda devletimize teklifimizi verdik ve bekleme aşamasındayız.

İnancımız o ki; Türkiye’nin yazacağı yeni başarı hikayesinin motor gücü savunma ve havacılık olacak. Biz de grup olarak bu mücadelenin Kale’si olmaya devam edeceğiz.

IDEF’te sergilenecek

Savunma sanayiinde 32 yılı deviren Kale Grubu, savunma ve havacılık şirketlerinin tamamen özgün tasarımı ve üretimi olan ürünleriyle IDEF 2019 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’ndaki yerini alıyor.

Bir yandan global müşteriler ile çalışıp küresel projelerin paydaşı olan, diğer yandan yerli ve milli projelerin yükleniciliğini yapan ve aynı zamanda edindiği kabiliyetleri yerli sanayinin hizmetine sunmak için kuluçka merkezi rolüyle bu alanda stratejik bir rol üstlenen Grup, fuarda yer vereceği ürünleriyle tasarım ve teknoloji gösterisi sunacak.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek fuarda Turbojet Motoru, Krueger Flap, Kanatlı Güdüm Kiti ve Milli Piyade Tüfeği ve hafif silahlar gibi Kale Savunma ve Havacılık şirketlerinin özgün ürünleri sergilenecek.

AirTürkHaber