İsveç Tempest için anlaşma sağladı

İngiltere’nin altıncı nesil savaş uçağı olarak açıkladığı Tempest projesi için İsveçle anlaşmanın sağlandığı açıklandı.

Reuters’in haberine göre, İngiltere ve İsveç’in Tempest konusunda anlaşma sağladığı ancak İskandinav ülkesinin projeye dahil olmasının Brexit sürecine bağlı olduğu belirtildi.

Askeri havacılığa yeni bir boyut kazandıracak altıncı nesil savaş uçağı projesinde,  BAE Systems Plc, Rolls Royce Holdings Plc, MBDA UK Ltd ve Anglo-İtalyan firması Leonardo SpA gibi önemli şirketlerde bulunuyor.
İsveçli Saab firmasının altıncı nesil uçağı geliştirecek sanayii ekibine katılacağı ancak bunun için İngiltere’nin Brexit sürecinden çıkmasının ve ardından çizilecek yol haritasında yer alacağı belirtiliyor.

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise İsveç’in Tempest projesine Brexit olsun yada olmasın katılacağını ifade ederken, İngiltere ile olan işbirliğini daha da derinleştirmek için iki tarafında bu anlaşmada stratejik çıkarlarının olduğu vurgusunu yaptı.

Tempest savaş uçağı projesi ile İngiltere’nin gelecek dönemde hava gücünde altıncı nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılanması bekleniyor.

Çok fonksiyonlu ve son teknoloji ile donatılacak olan uçak hakkında henüz çok net bilgiler olmasa da uçağı ayrıca insansız uçma kabiliyetine de sahip olacağı açıklanmıştı.

Önümüzdeki 10 yıl boyunca geliştirilecek olan uçağın 2034 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber