Japonlar başlattı

Japon bir tur firması, yurt dışına çıkamayan müşterileri için ‘sanal gerçeklik gözlüğü” ile sanal tur düzenliyor.

Tokyo’daki ‘First Airlines’ adlı tur firması yurtdışına çıkma imkanı bulamayan müşterilerine ‘sanal gerçeklik turu’ sunuyor.

Koltuklarına kadar uçak konseptinde hazırlanmış bir mekanda başlayan etkinlik, sanal gözlük sayesinde New York, Paris gibi şehirlere uzanıyor.

Uçak konseptinde sanal gerçeklik turizmi

Mekandaki koltuklar Business sınıf ve birinci sınıf şeklinde dizayn edilirken görevliler de hostes kıyafetleri giyerek, gerçek bir uçakta olduğu gibi uçuş kurallarını anlatıyor, yemek servisi yapıyor.

62 dolara yurtdışı tur imkanı

Bu ilginç deneyimin bedeli ise 660 Japon yeni (62 dolar) olarak ücretlendirilmiş. Uçağa binercesine koltuklarına geçen, kemerlerini takan yolculara uçuş kuralları anlatılıp yemek servisi bittikten sonra, 360 derece görüş açısına sahip sanal gerçeklik gözlükleri veriliyor.

2 saatte tatil

Çoğunlukla yaşı ilerlemiş olan Japonlar tarafından tercih edilen ve 2 saat süren deneyimde Roma, Hawaii, New York, Paris gibi yerler turlanabiliyor.

Gerçek seyahatler zahmetli ve pahalı

İlk hizmet yılı 2016’dan beri boş yer bulmanın oldukça zor olduğu ‘sanal gerçeklik turu’na katılan 39 yaşındaki Takaşi Sakano, gerçek bir seyahate hazırlanmanın zor olduğu kadar para ve vakit aldığını da belirtti.

First Airlines yetkilileri, ilerleyen günlerde sanal gerçeklik turu seçenekleri arasına Japonya içi rotaları da alacaklarını tur sırasında ise bölgeye özgü lezzetlerin sunulacağını anlattı.