Japonya’dan bir flaş karar daha

Japonya deniz gücünü artırmaya ve ada korumasına yönelik çalışmalarına devam ederken, uçak gemisi için kolları sıvadı.

Şinzo Abe hükümeti, geçtiğimiz günlerde duyurduğu F-35B kararı sonrasında, Izumo sınıfı iki helikopter gemisini uçak gemisine çeviremek için çalışmalara başlayacak.

Japon medyasına göre Abe hükümeti gelecek ay açıklayacağı yeni savunma politikası kapsamında halihazırdaki Izumo sınıfı iki helikopter gemisinin seviyesini yükseltecek.

248 metre uzunluğunda, 14’er helikopter taşıyabilen iki destroyer, savaş uçaklarının taşınıp iniş-kalkış yapabileceği hale getirilecek.

Böylece uçak gemisi niteliğine bürünecekler.

Bu da 2. Dünya Savaşı’nda uçak gemileri ABD tarafından batırılmış olan Japonya’nın o dönemden beri ilk kez uçak gemisi edinmesi anlamına gelecek.

Izumo sınıfı destroyerlerden dönüştürülecek iki uçak gemisine üçüncü bir uçak gemisinin eklenmesi de planlanıyor.

Böylece ikisi bakım ya da onarımdan geçirilirken en az biri sürekli operasyonel olacak.

Japonya hükümeti geçtiğimiz günlerde de ABD’li Lockheed Martin’den dikey iniş-kalkış yapabilen F-35B savaş uçağı alacağını açıklamıştı.

Japonya hali hazırda F-35A uçaklarını filosunda bulundururken, ayrıca ABD’de Japonya’daki üslerinde F-35B modeli savaş uçaklarını kullanıyor.

Japonya’nın deniz gücü ve adalar savunmasındaki son dönemde yaptığı hamlelerin, Çin’in bölgede ve bu alanlardaki askeri üstünlüğünden kaynaklandığı belirtiliyor.