Jeff Bezos sahaya indi

Amazon ve Blue Origin şirketlerinin kurucusu Jeff Bezos uzay çalışmalarının yanında hava kargo konusunda da önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

Amazon’a bağlı Prime Air şirketiyle hava kargo alanında büyüyen Bezos, Cincinnati Kuzey Kentucky Havalimanı’nda hub oluşturmak için kolları sıvadı.

Bugün yapılan temel atma töreniyle havalimanında Amazon’un özel hub’ı olacak alanda çalışmalara start verildi.

Törende iş makinasının direksiyonuna geçen Bezos basın mensuplarına seslenirken, “Bunu sürmenin eğlenceli olduğunu tahmin ediyorsanız, haklısınız!” ifadelerini kullandı.

Cincinnati.com’da yer alan habere göre, 1,5 milyar dolarlık yatırımın 3 milyon metrekare büyüklüğünde olacağı ve 2 bin kişiye iş imkanı sağlayacağı belirtildi.

Bezos törende yaptığı açıklamada, Amazon’un müşretilerine paketlerini daha seri şekilde teslim edebilmesi için bu yatırımın mecburi olduğunu ve bu hub sayesinde Amazon Prime’da teslim sürelerinin iki günden bir güne ineceğinin altını çizdi.

Amazon 2017 yılında Cincinnati Kuzey Kentucky Havalimanı’nda 900 dönümlük araziyi 50 yıllığına kiraladığını açıklamıştı.

“Bezos Fedex’in geleceğine toprak atıyor..”

ABD basınında bu gelişme büyük yankı uyandırırken, uzay yarışında en büyük rakibi Elon Musk’la ciddi rekabet içinde olan Bezos’un hava kargo alanında da Fedex, UPS gibi ABD’nin dev firmalarına meydan okuyacağına vurgu yapıldı.

ABD basınında bazı haber portalları Kentucky’deki Amazon’un yeni hub haberini “Bezos Fedex’in geleceğine toprak atıyor” şeklinde yorumlayarak okuyucularına duyurdu.

Amazon Prime Air’in 50 uçaklık olan filosunu yeni merkezine geçtiğine 100 uçağa çıkarmayı planlıyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber