JUICE Jüpiter yolculuğu için geri sayımda

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) için geliştirilen Airbus yapımı JUICE uzay aracı (JUpiter ICy moons Explorer mission), Ariane 5’ten fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’ndaki Kourou’ya gönderilmeden önce Airbus’ın uydu entegrasyon merkezindeki son montaj ve test aşaması için Toulouse’a geldi.

Hollanda’nın Noordwijk kentinde ESTEC’teki ESA test merkezinin büyük uzay simülatörü (LSS) odasında termal vakum testi için gerçekleştirilen üç aylık sıkı çalışmaların ardından JUICE, ana yüklenici Airbus’a geri döndü.

Alışılmadık bir şekilde zaman kazanmak için Toulouse’a hava yolu ile taşınan JUICE’un, Jovian sistemine ulaşmak için yoğun gezegenler arası programa uyması sağlandı.

Airbus JUICE Proje Yöneticisi Cyril Cavel, “İlk kez uçakla Toulouse’a gelen bir uydu gördüm, bu da ESA ve bilim topluluğu için bu görevin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Şimdi Airbus’ta endüstriyel ve bilimsel ortaklarımızın büyük çabalarına güveniyoruz. Jüpiter’e varışı için neredeyse 10 yıl bekledikten sonra, bu zorlu görevin başlamasını ve bunun insanlığa sunacağı muazzam bilgiyi görmek için sabırsızlanıyorum!” dedi.

Uydunun basınçlı koruyucu konteynerinin açılması ve hijyenik odaya aktarılması tamamlandı. Airbus şimdi, son cihaz ünitelerinin ve gezegensel keşif için uçacak şimdiye kadarki en büyük uydu güneş dizinlerinin entegrasyonu da dahil olmak üzere uçuş konfigürasyon montajını tamamlayacak.

Elektromanyetik uyumluluk (EMC), mekanik, konuşlanma ve itiş de dahil olmak üzere çevresel testler, gelecek yıl fırlatmaya kadar devam edecek.

6.2 tonluk JUICE uzay aracı, 2022 yılında Jüpiter’e yaklaşık 600 milyon kilometrelik yolculuğuna başlayacak.

Uzay aracı, kameralar, spektrometreler, bir buz radarı, bir altimetre, bir radyo-bilim deneyi ve Jovian sistemindeki elektrik ve manyetik alanları ve plazma ortamını izlemek için sensörler de dahil olmak üzere 10 adet son teknoloji bilimsel cihazı taşıyacak.

JUICE, potansiyel olarak okyanus taşıyan üç uydunun derinlemesine çalışmalarını içerecek şekilde Jüpiter sisteminde eşsiz bir yolculuğa çıkacak: Ganymede, Europa ve Callisto.

Dört yıllık görevi boyunca JUICE, bu dev, gaz gezegeninin oluşum koşullarını ve derin yaşam habitatlarının ortaya çıkışını anlamak için veri toplayacak.

Buzlu uydu Ganymede’nin yörüngesinde dokuz ay geçirerek doğasını ve evrimini analiz edecek, yüzey altı okyanusunu karakterize edecek ve potansiyel yaşanabilirliğini araştıracak.

ESA’nın ana yüklenicisi Airbus, Avrupa çapında 80’den fazla şirketin endüstriyel konsorsiyumuna önderlik ediyor.