Juno yeni fırtınaları görüntüledi

NASA’nın uzay aracı Juno, Jüpiter’de iki büyük fırtınanın fotoğraflarını paylaştı.

Donanım Haber’de yer alan bilgilere göre, NASA’nın 2016 yılında Jüpiter’in yörüngesine yerleştirdiği Juno, Junocam isimli özel olarak tasarlanmış kamerasıyla yeni fırtınaların görüntüsünü gönderdi.

zay aracının Jüpiter bulutlarından yaklaşık 45 bin kilometre uzaklıkta bulunduğu sırada yakalanan görüntüde, gaz devinin en karakteristik özelliklerinden birisi olan Büyük Kırmızı Leke’yi görüyoruz. Büyük Kırmızı Leke’nin hemen yanında ise Oval BA isimli bir başka fırtına yer alıyor.

Jüpiter’in ünlü kırmızı lekesi, tam 16.330 kilometrelik genişliğiyle (Dünya’dan 1.3 kat daha geniş) devasa bir yapıya sahip.

Ancak gaz devinin ‘canavar’ fırtınası, gelecekte bu kudretli yapısını koruyamayacak. Zira Büyük Kırmızı Leke, her geçen yıl biraz daha küçülüyor.

Bilim insanları, Büyük Kırmızı Leke’nin 1800’lerde 50 bin kilometreden daha büyük bir genişliğe sahip olduğunu düşünüyorlar.

Hızla küçülmeye devam eden kırmızı lekenin 20-30 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamen görünmez bir hale geleceği tahmin ediliyor.Etiketler: , ,