KA-226T projesi için 5 simülatör

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec’e bağlı Russian Helicopters Hindistan’daki iş birliğini genişletiyor.

Russian Helicopters Hindistan’da Ka-226T helikopter üretiminin tedarik ve lokalizasyonu için, Hintli pilotlar ve teknik uzmanlar için bir eğitim programı geliştirdi.

Programa göre Ka-226T pilot eğitimi için beş simülatörün alınmasının planlandığı açıklandı.

Bu simülatörlerden biri Hindistan için 60 Ka-226T helikopterinin üretileceği Ulan-Ude Havacılık Tesisi (U-UAP) tesislerinde kurulacak.

Diğer dört simülatörün ise Hint tarafına teslim edileceği ve Hindistan Hava Kuvvetleri’nin tesislerine yerleştirileceği bildirildi.

Russian Helicopters Genel Müdür Andrey Boginsky konuya ilişkin açıklamasında, “Rus ve Hint Ka-226T projesinin uygulanmasının en önemli aşamalarından birisi yabancı uzmanların eğitimi. Sadece helikopterlerin tedarik edilmesini değil, aynı zamanda yüksek kalitede bakım ve profesyonel operasyonda sağlamak zorundayız. Bu amaçlar doğrultusunda Hintli ortaklarımıza eğitim programlarını ana hatlarıyla tanıtan bir eğitim programı sunduk” dedi.

Ulan-Ude Havacılık Tesisindeki Ka-226T projelerinde yer alan Rus ve Hintli uzmanların, teknik kelime bilgisi ve başarılı etkileşim için İngilizce kurslarına katılacakları belirtildi.

Rusya’da yerli helikopter üretiminin ilk ürünü olan Ka-226T helikopteri, 3.6 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip.

1 tona kadar yük taşıma kapasitesine sahip helikopter 6 kişiye kadar veya özel ekipmanla donatılmış modüllerin taşınmasına izin veren bir taşıma kabinine sahip.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber