Kanada’da balon alarmı

Kanada’nın ulusal savunmadan sorumlu birimleri, cuma günü ikinci bir şüpheli casus balon vakasını doğruladı ve yetkililerin bunu izlediğini söyledi.

Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yüksek irtifada bir gözetleme balonu tespit edildi ve hareketleri [Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı] NORAD tarafından bilfiil takip ediliyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Kanadalılar güvende ve Kanada, hava sahasının güvenliğini sağlamak için olası ikinci bir vakanın izlenmesi de dahil adımlar atıyor” diye eklendi.

NORAD, Kanada Silahlı Kuvvetleri, Ulusal Savunma Bakanlığı ve işbirliği yapılan diğer birimlerdeki yetkililerin durumu değerlendirdiği ve yakın koordinasyon içinde çalıştığı belirtildi.

Ulusal Savunma Bakanlığı, Kanada istihbarat kurumlarının ABD’li partnerleriyle birlikte çalıştığını ve “Kanada’nın hassas bilgilerini yabancı istihbarat tehditlerinden korumak için gerekli tüm önlemleri almaya devam ettiğini” söyledi.

Ulusal savunma birimleri, “Durum geliştikçe ABD’li müttefiklerimizle sık sık temas halinde olmayı sürdürüyoruz” dedi.

Kanadalı savunma yetkililerinin bu uyarısı, ABD ordusunun Çin’e ait olduğundan şüphelenilen yüksek irtifa casus balonunu ABD’nin kuzeyi üzerinde ilerlerken takip ettiğini açıklamasından yalnızca birkaç saat sonra geldi.

 

Etiketler: , ,