Karadeniz semaları yine ısındı

İngiliz savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde Rus donanmasına ait devriye jetlerinin rotasına girdiği belirtildi.

İngiltere Savuma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Romanya’daki NATO üssünden havalanan RAF Typhoon tipi İngiliz jetlerinin Kırım Yarımadası’nın güney batısından gelen Be-12 tipi Rus devriye uçaklarının önünü kestiği belirtildi.

Bu hafta ikinci kez yaşanan hadise bölgedeki tansiyonu da artırdı.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, “NATO’daki görevimiz ve Avrupa’nın güvenliği konusundaki çalışmalarımız değişmez. Karadeniz ya da Baltık semaları fark etmez, ya da Estonya’da kara üzerindeki harekatımızın açık bir mesajı bulunuyor. Biz her türlü saldırıya karşı birlikte cevap vermeye hazırız ve her türlü tehdide karşı da Doğu Avrupa’daki müttefiklerimize destek vereceğiz.” diye konuştu.

İngiliz Silahlı Kuvvetlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mark Lancaster, Temmuz ayında Rusya’nın hiç olmadığı kadar iddialı olduğunu söylemişti. Lancaster İngiliz RAF Typhoons jetlerinin son 10 senede Rus uçaklarının önünü 80 defa kestiğini açıkladı.

Geçtiğimiz salı günü yaşanan gerginlik sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “NATO’nun askeri alt yapıları Rusya sınırına doğru hareket ediyor. Elbette biz de kendi altyapımızı güçlendireceğiz” demişti.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, NATO hava sahasını korumak için son yıllarda Baltık Denizi ülkelerine bazı görevler gereği jet uçakları konuşlandırıyor.