Kayıp uzay aracını NASA buldu

NASA, Hindistan’ın Eylül ayında Ay’a indirmeyi denediği ancak başarılı olamadığı uzay aracı Vikram’ın enkazını bulduğunu açıkladı.

Webtekno’nun derlediği habere göre NASA, uzay aracının enkazının olduğu bölgenin fotoğraflarını yayınladı.

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu’nun (ISRO), Chandrayaan-2 misyonu kapsamında eylül ayında Vikram uzay aracının Ay’a inmesi planlanıyordu.

Vikram, 7 Eylül’de Ay yüzeyine 3 km yaklaştı. Ancak uzay aracı, yüzeye bu kadar yaklaşmışken planlanan iniş yörüngesinden saptı ve telsiz bağlantısı koptu.

ISRO, ertesi gün yaptığı açıklama ile Vikram’ın olduğu yeri bulduklarını açıkladı. Ama bu zamana kadar o bölgeden bir fotoğraf yayınlamadılar.

NASA’nın Lunar uzay aracı, Vikram’ın da muhtemel iniş alanı olan bölgeden eylülden bu yana defalarca geçti. Lunar’la elde edilen görüntülerin analizinde bölgede bariz bir darbe izine rastlanmadı.

Daha sonra aracın elde ettiği fotoğrafların karşılaştırılması ile Vikram uzay aracının enkazının bulunduğu bölge tespit edildi.

NASA’nın enkaz bölgesinden yayınladığı fotoğraflarda Vikram’ın enkazı gösteriliyor. Fotoğraflardaki yeşil noktalar ile aracın parçaları, mavi noktalar ile de darbe alan arazi bölgeleri gösteriliyor.

NASA, aynı zamanda kaza alanının anlaşılmasını kolaylaştıran bir fotoğraf daha yayınladı.