Kiev-İstanbul seferleri artıyor

Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı, Kiev-İstanbul seferlerinin sayısının ne zaman artacağını açıkladı.

Ukrayna Altyapı Bakanı’nın Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı Viktor Dovgan, Ukrayna’nın Kiev-İstanbul uçak seferlerinin sayısının artması beklentisinde olduğunu ifade etti.

2018 yılının Ekim ayı sonunda faaliyete açılacak yeni İstanbul havalimanında, Ukraynalı hava yolu şirketlerine ihtiyaç duydukları sürelerin verilmesi halinde Kiev-İstanbul seferlerinin artmasının mümkün olacağını ifade eden Viktor Dovgan, gazetecilere yaptığı açıklamada, günümüzde Odesa-İstanbul seferlerinde uçuş sayısının her iki taraf için de 14’ten 28’e kadar arttırıldığını vurguladı.

Viktor Dovgan, “Biz, Karadeniz üzerinde hava ulaşımının normalleşmesini istiyoruz. Bu, bölgede uçuş güvenliğini arttırmamızı ve ICAO ile sivil havacılık alanında uluslararası hukuka uyulmasını sağlayacak. Ancak bu, Türkiye ile hava seyrüsefer hizmetin etkinliğini ve hava seyrüsefer hizmeti sağlayıcıları arasında koordinasyonun arttırılması, söz konusu bölgede uçuş güvenliği ile ilgili Avrupa normlarının uygulanması ve hava seyrüsefer hizmetleri etkinliğine yardımcı olacak fonksiyonel hava sahası bloğu (FAB) kurulması halinde mümkün olacak” diye anlattı.

Fonksiyonel hava sahası bloğunun kurulması konusunun hükümetler arası komisyon düzeyinde ayrı olarak ortaya koyulduğunu ifade eden Dovgan, “Bu siyasi bir mesele ve ancak iki ülkenin üst düzey yönetimi tarafından onaylanmasından sonra çözülebilir” diye kaydetti. (QHA)