Küba’daki uçak kazasından son gelişmeler

Küba’da başkent Havana’daki Jose Marti Havalimanı’ndan kalkıştan kısa süre sonra düşen Boeing 737-200 tipi uçakla ilgili yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor.

Meksikalı Global Air tarafından kiralanan ve Küba Havayolları adına Havana-Holguin seferini yapmak için havalandıktan kısa süre sonra düşen XA-UHZ kuyruk tescilli uçakta 105 yolcu ve 6 mürettebat olduğu öğrenildi.

Pratt & Whitney JT8D tipi motorlara sahip B737-200 tipi uçağın 38 yıl 11 aylık olduğu ve ilk seferini  1979 yılında yaptığı öğrenildi.

Uçağın Havana’nın 20 km güneyi ile Santiago de las Vegas kasabası arasındaki alana düştüğü belirtilirken, uçağın enkazında ilk etapta itfaiye söndürme çalışmaları yürüttü.

Kaza yerine çok sayıda ambulans ve sağlık ekibi giderken, ambulansların bazı yaralılarla hareket ettikleri görüldü.

Küba devlet başkanı Miguel Diaz-Canel kaza alanında görüntülendi..

AFP muhabirinin aktardıklarına göre kaza bölgesinde incelemelerde bulunan Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, çok sayıda can kaybı olduğunu söylerken, “Çok talihsiz bir uçak kazası meydana geldi. Gelen haberler pek iç açıcı değil. Görünüşe bakılırsa çok fazla can kaybı var” açıklamasını yaptı.

Görgü tanıkları uçak düştükten sonra patlama sesi duyduklarını ve bölgeden dumanların yükseldiğini söyledi.

3 kişi ağır yaralı olarak kurtarıldı

Küba medyasından yansıyan bilgilere göre kazadan 3 kişinin ağır yaralı olarak kurtarıldığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Kazadan yaralı olarak kurtarıldığı belirtilen bir kişi yerel basın tarafından böyle görüntülendi..

Yaralı olarak kurtarıldığı belirtilen yolcuların son durumu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

AirTürkHaber