Küba’daki uçak kazasından yeni bilgiler

Küba’da Cuma günü başkent Havana’daki Jose Marti Havalimanı’dan kalktıktan kısa süre sonra düşen uçakla ilgili yeni yapılan bilgilendirmede, kazada 110 yolcu ve mürettebatın öldüğü doğrulanırken, 2 kadın yolcunun yaralı olarak kurtulduğu açıklandı.

Kübalı resmi yetkililer tarafından yapılan açıklamada yaşanan feci kazada Boeing 737-200 tipi uçakta bulunan 110 yolcu ve mürettebatın öldüğü doğrulandı.

Ülkede son 30 yılın en büyük uçak kazası nedeniyle yas ilan edilirken, Meksikalı Global Air tarafından Küba Havayolları’nın kiraladığı 39 yaşındaki uçağın düşmesinin ardından soruşturma da başlatılmıştı.

Kazadan 3 kadın yaralı olarak kurtulduğu bilgisi de doğrulanırken, yaralıların durumumun ciddiyetini koruduğu ancak birinin bilincinin açık olduğu ifade edildi.

Uçak doğudaki Holguin kentine gitmek üzere başkent Havana’daki havalimanından kalktıktan sonra havalimanı yakınlarında düşerek paramparça olmuştu.

Ölenler arasında 99 Kübalı yolcu, 6 Meksikalı mürettebat ve 5 yabancı turistin olduğu açıklandı. Turistlerin 2’sinin Batı Sahra’dan olduğu, ikisinin Arjantinli ve birinin de Meksikalı olduğu açıklandı.

Uçağın kazanın ardından neredeyse tamamen yok olduğu ancak Küba Ulaştırma Bakanı Adel Yzquierdo uçaktaki iki kara kutunun bulunduğunu ve ‘durumlarının iyi olduğunu’ söyledi.