Küresel turizmde Covid-19 depremi

Birleşmiş Milletler (BM) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının uluslararası turizime etkileri üzerine bir rapor yayımladı.

Independent Türkçe’nin haberine göre, BM Dünya Turizm Örgütü yayımladığı raporda, ülkelerin salgın nedeniyle seyahat kısıtlamaları getirmesi sonrası uluslararası turist sayısının bu yılın ilk 6 ayında yüzde 65 düştüğüne dikkat çekildi.

Sadece Haziran’da ise geçen yılın aynı ayına göre bu yıl turist sayıları yüzde 93 geriledi.

“İlk 6 ayda turist sayısı 440 milyon kişi azaldı”

Bu yılın ilk 6 ayında uluslararası turist sayısının 440 milyon kişi azaldığının vurgulandığı raporda, küresel turizmde 460 milyar dolar gelir kaybı yaşandığı kaydedildi.

Ayrıca, söz konusu kaybın 2009’daki küresel ekonomik krizde turizmde yaşanan gelir kaybından beş kat fazla olduğu belirtilirken, turizmdeki ani düşüşün milyonlarca işi ve işletmeyi ise riske attığı kaydedildi.

“Turizm’deki en büyük düşüş yüzde 72 ile Asya-Pasifik’te yaşandı”

Pandeminin turizmi en kötü vurduğu bölge yüzde 72 düşüşle virüsün ilk ortaya çıktığı Asya-Pasifik olurken, Avrupa’nın yüzde 66 düşüşle ikinci, Amerika kıtasının ise yüzde 55 düşüşle üçüncü sırada yer aldı.

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili ise “artık dünyanın birçok yerinde güvenli ve sorumlu uluslararası seyahatin mümkün olduğunu” belirterek, hükümetlerin küresel turizmin yeniden canlanması için özel sektör ile yakından çalışmasının önemine işaret etti.