Kuş F-35’e bakın ne yaptı

Japonya’da görev yapan ABD Donanması’na ait F-35B tipi uçağın kalkışta kuşa çarptığı ve 2 milyon dolardan fazla hasar meydana geldiği açıklandı.

Marine Corp Times’da yer alan bilgilere göre, Japonya Iwakuni Hava Üssü’nde görevli ABD Donanmasına ait F-35B tipi savaş uçağının kalkış esnasında kuşa çarptığı ve bu nedenle kalkışın iptal edildiği belirtildi.

Uçağın pistte kaldığı ve herhangi bir kaza meydana gelmediği açıklanırken, uçakta yapılan incelemelerde A sınıfı hasar meydana geldiği ve bunun maliyetinin 2 milyon dolardan fazla olduğu belirtildi.

A sınıfı hasar askeri uçaklarda en ciddi hasar derecesi olurken, 2 milyon dolardan fazla olan hasarlar bu sınıfta değerlendiriliyor.

ABD Donanmasından yapılan açıklamada olay hakkında soruşturma açıldığı ve hasar tespitinin devam ettiği bilgisi verildi.

US Today gazetesinin derlediği verilere göre, ABD’de 2018 yılında sivil uçakalarda toplamda 14,661 kuş çarpma vakasının meydana geldiği belirtildi.

Bu rakamın günde 40 kuş çarpması vakasına denk geldiği belirtilirken, kuşlar sivil uçaklarda olduğu kadar savaş uçaklarında da tehlikeli yaratıyor.

AirTürkHaber