Kuzey Kore bakın bu kez ne denedi

Kuzey Kore, nükleer başlık takılabilen Hwasong-8 adlı yeni bir hipersonik füzenin başarıyla test edildiğini duyurdu.

Son bir ay içerisinde birkaç farklı boyut ve özelliklere sahip olan füze denemeleri yapan Kuzey Kore, eylül ayında hem balistik hem de hareketli füze denemesi yapmıştı.

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA’dan yapılan açıklamada, “Hwasong-8 ile Pyongyang yönetiminin ilk defa söz konusu silahlara daha hızlı ve etkin hareket kabiliyeti sağlayan yakıt ampulünü de kullanıma hazır hale getirdiği” ileri sürüldü.

KNCA, yeni tip füzenin ülkenin stratejik silahlarına katkı sağlayacağına ve ülkenin “en önemli 5 yeni silah sisteminden biri” olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore analisti Ankit Panda, füze yakıt ampulünün kullanılmasını savunma sistemi açısından “önemli bir kilometre taşı” olarak niteliyor.

Pyongyang yönetimi bu gelişmeyle son 1 ayda 3’üncü kez füze denemesi gerçekleştirmiş oldu.

Söz konusu füze denemesinin Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisinin, ülkesinin kendini savunma ve silahları test etme hakkına sahip olduğunu söylemesinin hemen ardından gelmesi de dikkati çekti.

Pyongyang yönetimi birkaç gün önce resmi olarak savaş durumunda olduğu ancak ateşkes ilan ettiği Güney Kore ile görüşmeye istekli olduğunu ifade etmişti.