Kuzey Kore durmuyor

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine sunulan rapora göre Kuzey Kore’nin nükleer programını durdurmadığı açıklandı.

Kuzey Kore’yi hedef alan yaptırımları takip eden uzmanların hazırladığı raporda, “Pyongyang yönetiminin, nükleer ve füze programını durdurmadığı, 2018’de gemiden gemiye petrol ürünleri ve kömür naklinde büyük artışla BM yaptırımlarını ihlal etmeyi sürdürdüğü” bildirildi.

Raporda, tüm ülkelere, Kuzey Kore’ye “bu tür nakillere derhal son verilmesi” çağrısında bulunuldu. Kuzey Kore ise rapor konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Geçtiğimiz günlerden de ABD istihbaratı Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerine son vermediğini duyurmuştu.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı ve füze denemeleri nedeniyle geçen yıl Kuzey Kore’ye yönelik yeni ekonomik yaptırımların uygulanması kararı almıştı.

68 yıl önceki Kore Savaşı’ndan beri ilk kez bir ABD Başkanı ile Kuzey Kore liderini buluşturan geçtiğimiz 15 Haziran’da Singapur’da yapılan tarihi zirvede taraflar, Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılması, ABD ve Kuzey Kore arasında yeni ilişkiler kurulması, yarımadada barışın sağlanması konusunda bir dizi taahhüdü içeren ortak bir açıklamaya imza atmıştı.