Letonya’da THY yolcusu paniği

Letonya Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (SPKC) İstanbul’dan gelen ve koronavirüs taşıdığı tespit edilen yolcu için alarma geçti.

Baltic News Network’te yer alan habere göre, koronavirüs tespit edilen yolcunun İran’dan İstanbul aktarmalı olarak Türk Hava Yolları uçağı ile 26 Şubat Çarşamba günü Riga’ya geldiği tespit edildi.

Yerel saatle 11.20’de Riga’ya inen yolcunun saat 14.00’da Lux Express otobüsüyle Riga’dan Tallinn’e hareket ettiği ve Tallin’de koronavirüs taşıdığı tespit edildi.

SPCK’nin yolcuda koronavirüs tespit edilmesi üzerine Letonya Sivil Havacılık Otoritesi ile iletişime geçerek yolcu listesini istediği belirtilirken, aynı zamanda bu uçuşta olan yolculardan 67 501 590 numaralı telefonu arayarak SPKC ile irtibata geçmeleri istendi.

Estonya makamları da otobüs firması Lux Express ile iletişime geçtiği ve koronavirüs tespit edilen yolcunun seyahat ettiği otobüsteki yolculara ulaşarak 14 günlük denetimin başlatıldığını duyurdu.

Haberde yolcunun İran’da koronavirüs kaptığı ihtimali üzerinde durulurken, tüm yetkililerin yolcunun temas kurabileceği diğer kişileri takibe alarak virüsün olası yayılma durumunun önüne geçmeye çalıştığı açıklandı. (Baltic News Network)