Lockheed Martin’den ay projesi

Son dönemde büyük bir ivme kazana Ay çalışmalarına bir önemli proje de Lockheed Martin’den geldi.

Webtekno’da yer alan habere göre Lockheed Martin’in sunduğu proje, 14 metre yüksekliğinde ve aynı anda 4 astronotu birden 2 hafta boyunca Ay’da tutabilecek kapasiteye sahip dev bir uzay kapsülünü gözler önüne seriyor.

Oldukça iddialı olan bu proje hayata geçirildiği takdirde, öncelikle Ay’ı çok daha detaylı inceleyerek tüm soruların cevabını alma fırsatı oluşacağı öngörülüyor.

NASA’nın üzerinde çalıştığı Deep Space Gateway’i ana gemi olarak kullanması planlanan bu uzay aracının aynı zamanda uzay ile Dünya arasında bir köprü olması ve bilgi alışverişinin gerçekleştirilmesinde de kullanılması bekleniyor.

Projenin hayata geçirilmesinde en önemli ön koşul ise NASA’nın Deep Space Gateway’i. Çünkü bu devasa aracın en ilgi çekici ve cezbedici yönü yeniden kullanılabilir olması ve bu da ancak Deep Space Gateway projesi hayata geçirilirse düşünüldüğü kadar az masraflı ve pratik olabilecek.

Aynı zamanda bu türden bir gelişmenin, insanlığın Mars’a yolculukta aradığı güvenli üsse kavuşmasına da olanak sağlayabilir.

Bu yeni uzay aracı henüz proje aşamasında ve hayata geçirileceği tarihe dair de net bir bilgi mevcut değil ancak uzay çalışmalarının geleceğini şekillendirecek türden bir proje olduğu öngörülüyor.