London City dünyada bir ilki gerçekleştirdi

İngiltere’nin London City Havalimanı uzaktan dijital kontrol kulesi ile havalimanındaki trafiğin yönetildiği ilk havalimanı olarak tarihe geçti.

London City’deki trafiğin Hampshire’daki hava trafik kontrol merkezinde bulunan hava trafik kontrolörleri tarafından son teknoloji ürünü dijital kontrol kulesi tarafından idare ediliyor.

Havalimanına 115 km uzaklıkta bulunan 50 metrelik bu dijital kontrol kulesi gelişmiş gerçeklik görüntüsüyle havalimanındaki trafiğin idare edilmesini sağlıyor.

Teknoloji İsveçli Saab tarafından geliştirilirken, son teknoloji sistem Saab Dijital Hava Trafik çözümleri tarafından İsveç’teki Ornskoldsvik ve Sundsvall havalimanlarında test edildi.

London City’deki 16 yüksek çözünürlüklü kamera ve sensör meydanın 360 derecelik görüntüsünü süper hızlı fiber bağlantı ile dijital kontrol odasına aktarıyor.

14 HD ekranda görüntüler canlı olarak alınırken, ekranda ayrıca havalimanına son yaklaşmada olan ve kalkış yapan tüm uçakların irtifası, hızı gibi bilgilerde tek ekranda yer alıyor.

Yeni sistemin özellikle kısıtlamaların kalkması sonrasında artış beklenen yaz sezonunda faaliyete gireceği ve İngiltere’de havacılığın hızlı değişim ile büyümesinin en güzel örneği olacağı belirtildi.

AirTürkHaber