Londra’da faciaya ramak kala

Londra Heathrow Havalimanı’nda bir drone faciasından daha kıl payı dönüldüğü ortaya çıktı.

Daily Mail’de yer alan habere göre, 26 Şubat günü Londra-Abu Dhabi seferi için havalanan British Airways’e ait uçağın Boeing 777 tipi uçağın kalkıştan kısa süre sonra Potters Bar kasabasının üzerindeyken bölgede uçurulan bir dronela burun buruna geldiği belirtildi.

Pilotların drone’u fark ettikten sonra hamle fırsatlarının olmadığı açıklanırken, izinsiz uçurulan drone’un uçağın sağ kanadının altından çok yakın bir mesafeden geçtiği bilgisi verildi.

Haberde pilotların Drone’u fark ettiğinde uçağa 20 feet kadar yakın olduğu açıklanırken, bu olayın şuana kadar ki en tehlikeli yakınlaşma olarak kayıtlara geçtiği rapor edildi.

Pilotlar tarafından durumun kuleye bildirmesiyle birlikte polis bölgede alarma geçerken, izinsiz uçurulan drone’un kullanıcısına ulaşılamadı.

Birleşik Krallık’taki hava güvenliğinden sorumlu UK Airprox Kurulu’nun olayı ciddi bir çarpışma riskinin olduğu en yüksek A Kategorisinde değerlendirdiği belirtildi.

Daha öncede Londra semalarında geçtiğimiz Şubat ayında Delhi-Londra seferini tamamlamak için Heathrow Havalimanı’na son yaklaşmaya giren Virgin Atlantic’e ait Boeing 787 Dreamliner tipi uçağın bölgede uçurulan iki drone’le tehlikeli şekilde yakınlaştığı rapor edilmişti.

AirTürkHaber