Lufthansa’nın garip A380 uçuşu

Lufthansa’nın San Francisco-Frankfurt seferini yapan A380 tipi uçağında kabindeki garip koku eşliğinde seferin tamamlandığı öğrenildi.

11 Şubat günü San Francisco’dan havalanan Airbus A380 tipi uçakta kalkıştan hemen sonra kabindeki koku nedeniyle bazı yolcularına baş ağrısı şikayetinde bulunduğu rapor edildi.

Bunun üzerine yolculara verilen bilgide kokunun buz çözücü (de-icing) işlemi nedeniyle oluştuğu ve herhangi bir tehlikenin olmadığı belirtildi.

Kabindeki koku bir süre sonra kaybolurken, uçak Frankfurt’a iniş için son yaklaşmaya geçtiği sırada tekrardan kabindeki koku oluştuğu bilgisi verildi.

Lufthansa uçağı inişe devam edip Frankfurt’a sorunsuz teker koyarken, baş ağrısı şikayetinde bulunan kabin görevlilerinin hasteneye gönderildiği ancak yolculardan tıbbi yardım isteyen olmadığı belirtildi.

Aviation Herald portalının edindiği bilgilerde, uçağın 3 numaralı motorunda (Trent 970) yağ sızıntısı olduğu ve kokunun bu nedenle kaynaklandığı ifade edildi.

Yaşanan olaya ilişkin herhangi bir soruşturmanın yapılamadığı bildirilirken, olayın yaşandığı A380 tipi uçağın inişinin ardından 10 gündür Frankfurt’ta beklediği belirtildi.