MH17 için Rus füzesi iddiası

2014 yılında Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaparken Ukrayna semalarında düşürülen Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı uçağının Rus füzesiyle düşürüldüğü konusunda flaş bir açıklama yapıldı.

Hollanda liderliğindeki ekip MH17’yi düşüren füzenin Rus tugayına ait olduğu duyururken, bu füzenin Rusya’nın Kursk kentindeki 53. Tugay’dan geldiği bilgisi verildi.

Ortak Soruşturma Ekibi’nin (JIT) Hollandalı yetkilisi Wilbert Paulissen gazetecilere verdiği demeçte, Buk füzesini taşıyan bütün ekipmanların Rus silahlı kuvvetlerine ait olduğunu vurgularken, araştırmanın neticesinde füzenin bağlantısının Kursk şehrindeki 53. Tugayı işaret ettiği belirtti.

Ekim 2015’te Hollanda Güvenlik Kurulu, uçağın Rus yapımı bir Buk füzesi tarafından vurulduğunu söylemişti.

Eylül 2016’da ise, Hollanda, Avustralya, Belçika, Malezya ve Ukrayna’dan yetkilileri içeren JIT, ön raporda yine benzer bir sonuca ulaşmıştı.

Malezya uçağının Rus ayrılıkçılar ve Ukrayna ordusu arasında şiddetli savaşın yaşandığı Donbass bölgesinde düşmesinin ardından, iki tarafta uçağın düşürülmesi konusunda birbirlerini suçlamıştı.

Düşürülen Malezya uçağındaki 298 yolcu ve mürettebatın tamamı hayatını kaybetmişti.

Rusya: “Kabul etmiyoruz”

Yapılan açıklama sonrasında Rusya kanadından ilk açıklama Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov tarafından yapıldı.

Peskov’un BBC’ye yaptığı açıklamada araştırma ekibinin yaptığı son açıklamayı kabul etmediklerini belirtirken, bu iddialar hakkında herhangi bir kanıt sunulmadığını ifade etti. (BBC)