MH17’de iddialar devam ediyor

Ukrayna semalarında düşürülen Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı uçağı için Rusya’dan bir yeni açıklama daha yapıldı.

Rusya’nın Hollanda Büyükelçiliği, 2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda Malezya Havayolları’na ait MH17 yolcu uçağının düşmesine ilişkin Alman bir dedektif tarafından toplanan yeni kanıtları incelemeyi reddeden uluslararası soruşturmacılara tepki gösterdi.

Alman Wifka soruşturma ajansının kurucusu Josef Resch, Sputnik’e yaptığı açıklamada, 2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda meydana gelen MH17 kazasına ilişkin Ortak Soruşturma Ekibi’ne (JIT) yeni tanık ifadeleri ve diğer verileri paylaşmayı teklif ettiğini söylemiş, ancak ancak ölüm tehditleri aldıktan sonra JIT’den kamuoyuna açık bir soruşturma yürütmelerini talep ettiğini belirtmişti.

JIT, Resch’in bu talebini geri çevirdi.

Lahey’deki Rusya Büyükelçiliği’nin sözcüsü Sputnik’e verdiği demeçte, bunun Rus tarafının çıkardığı sonuçların geçerliliğini tekrar doğruladığını söyledi.

Sözcü, Rusya’nın JIT tarafından yürütülen soruşturmanın tarafsızlığı, bağımsızlığı ve profesyonelliği konusundaki duruşunun ‘iyi bilindiğini’ ve bunun değişmediğini ifade etti.

Malezya Havayolları’na ait MH17 uçağı dört yıl önce Ukrayna’nın doğusunda düştü ve içindeki 298 kişiye mezar oldu.