Mi-171A2 için beklenen gün

Geçtiğimiz günlerde Rus Rostec şirketine bağlı Russian Helicopters’in ilk test uçuşunu yapan Mi-171A2 tipi helikopter için pilotların simülasyon ve pratik eğitimlerinin de tamamlandığı ve test uçuşları için hazır oldukları açıklandı.

Şirketten yapılan bildirimde, Ulan-Ude Havacılık İşletmesi’nin uçuş personelinin bu tipte imal edilen tüm üretim helikopterlerinin kontrol testlerinde becerilerini kullanmaya başlayacakları açıklandı.

Mi-171A2’nin prototipleri üzerine eğitim, helikopterinin geliştiricisi Mil Moskova Helikopter Fabrikası’nda gerçekleştirildi.

Kontrol ve eğitim uçuşları sırasında, pilotlar helikopterle ilgili ilerleyen süreçte gerek duyacakları ögeleri tecrübe ederken, ayrıca olası bir motor arızasının simüle edilmesi sayesinde bu gibi durumlar hakkında da deneyim sahibi oldular.

Ulan-Ude Havacılık Tesisi Genel Müdürü Leonid Belykh, Rus üretimi Mi-171A2 helikopterinin gelişmiş uçuş simülatörü ve güncel hava ekipmanlarına sahip yeni nesil bir helikopter olduğunu vurgularken, Mi-8/17 ailesinden seleflerinin tüm özelliklerinin muhafaza edildiğini ancak pilotların helikopterin potansiyelini tam olarak kullanmak ve yeni yeteneklerini özümsemek için bir dizi pratiğe tabii tutulduğu bilgisini verdi.

Eğitim sırasında, pilotlar Mi-171A2 sistemlerinin ve ekipmanlarının hazırlanması, test edilmesi ve çalıştırılması için pratik beceriler geliştirdiler.

Ayrıca pilotlar olağanüstü durumlar için pratik yaparken, acil durumlarda oluşabilecek sistem ve ekipman hatası üzerinde de çalışmaların yapıldığı öğrenildi.

Yapılan testlerin sonuçlarına bağlı olarak kurulan komisyon tarafından Ulan-Ude Havacılık Tesisi’nin pilotlarından olan Yuri Kozhnyakov Mi-171A2 helikopterinin komutanı olarak görevlendirildi.

Ayrıca, baş test pilotu Vasily Matveyev ve 47 eğitim uçuşu yapan Taygib Tolboyev’in ise Mi-171A2 için uçuş eğitmenleri olarak görevlendirildiği öğrenildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber