Mi-171A2 ilk test uçuşunu yaptı

Rostec şirketi bünyesindeki Russian Helicopters yerli üretim olan Mi-171A2 tipi helikopterinin test uçuşunu bugün Ulan-Ude havacılık tesislerinde başarıyla gerçekleştirdi.

İlk çok amaçlı Mi-171A2 tipi helikopterin kutup bölgelerinde deneysel çalışmalar için UTair Helikopter Servisi’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Mi-171A2 helikopteri, gelişmiş dijital teknolojilerin kullanımıyla üretilen ve üretime giren ilk Rus helikopter oldu.

Elektronik tasarım dokümantasyonuna kısmi geçiş şirketin iş hazırlığı için gereken zaman ve kaynakları azaltmasını sağladı.

Yeni sistem sayısal kontrol makinelerinde parça yapımı ve matematiksel modellerin kullanımı konusunda süreci büyük ölçüde kısalttı.

Rostec CEO’su Sergey Chemezov yaptığı açıklamada, “Bu sadece yükseltilmiş bir helikopter değil, gelişmiş dijital teknolojiler ve tamamen farklı performans özellikleri ile yepyeni bir makine. Bu gelişmenin hem iç hem de dış pazarda geniş talep bulacağına inanıyorum. İlk alıcılar helikopterin önceki muadillerini (Mi-8 / 17) kullanan ülkeler ayrıca şimdi Latin Amerika’da Mi-171A2 sertifikasyonunu müzakere ediyoruz. Yeni helikopterimiz Asya, Afrika ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri tarafından da ilgi görüyor” dedi.

Mi-171A2 tasarımında yaklaşık 80 değişiklik bulunurken, Helikopter dijital kontrol sistemi ve VK-2500PS-03 motorları ile donatıldı.

İleri vadede Mi-171A2 helikopterinin güvenli çalışmasını garanti altına almak amacıyla, Rus ve yabancı operatörler için çalışan uçuş mühendislerinin eğitimi planlanıyor.

Sertifikalı eğitim merkezi olan Ulan-Ude Havacılık Tesisleri bir çok alanda kaynak tabanını oluştururken, yakın dönemde uçuş personelinin eğitimi için kısmen hareketli platform üzerinde bir Mi-171A2 simülatörünün devreye alınması planlanıyor.

Mi-171A2 tipi helikopterin zorlu şartlarda sorunsuz uçmak için tasarlandığı belirtilirken, helikopterin düşük ve yüksek sıcaklıklarda, yüksek nem ve aşırı yağışlı koşullarda etkin şekilde kullanılabileceği bilgisi verildi.

Helikopter Ağustos 2017’de Rusya Federasyonu Federal Hava Taşımacılığı Kurumu tarafından, sivil helikopterler için belirtilen uçuş emniyetine en katı gerekliliklerin karşılanmasını sağlayan A Kategorisine onay almıştı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber