Mısır’dan İsrail’e gizli onay

ABD’nin saygın gazetelerinden The New York Times, İsrail’in Sina Yarımadasında Mısır’ın onayıyla hava saldırıları düzenlediğini yazdı.

Gazetenin “Gizli Anlaşma: İsrail Kahire’nin onayıyla Mısır’da hava saldırıları gerçekleştiriyor” başlıklı haberinde, İsrail’in Mısır’da 100’e yakın hava saldırısı düzelediğini belirtti.

Haberde Mısır’ın DEAŞ saldırıları ve terör örgütünün faaliyetlerine son veremediği gerekçesiyle İsrail’in harekete geçtiği bilgisi verildi.

İsrail jetlerinin, helikopterlerinin ve insansız hava araçlarının Mısır sınırları içinde 100’e yakın hava saldırısı gerçekleştirdiği ve bu operasyonların hepsinin Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin onayı doğrultusunda yapıldığı belirtildi.

Bu gizli anlaşma doğrultusunda atılan adımın iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir boyut kazandırdığına vurgu yapılırken, Mısır ordusunun saldırılar sayesinde bir çok noktayı terör örgütünden geri kazandığı, İsrail’in ise hava saldırılarıyla sınır güvenliğini ve komşusundaki istikrarı sağlamaya yardımcı olduğu ifade edildi.

Gazete ABD’li yetkililerin İsrail saldırıları sonucunda Mısır ordusunun teröristlere karşı önemli avantaj saldığı görüşüne yer verirken, İsrailli ve Mısırlı yetkililerin konuya ilişkin hiçbir açıklama yapmamasına dikkat çekti.

ABD basınında bu gelişme daha önce bir çok kez karşı karşıya gelen iki ülkenin ortak düşmana karşı gizli ortaklık içine girdiği şeklinde yorumlandı.