Mostar’da THY heyecanı

Türk Hava Yolları’nın Bosna Hersek’teki tarihi şehirlerden biri olan Mostar seferleri için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Ex-yu’da yer alan habere göre, Mostar Havalimanı Genel Müdür Marin Raspudic geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları’nın Mostar’a hangi tür uçaklarla hizmet verebileceği konusunda görüşmelerin yapıldığını bildirdi.

Mostar-İstanbul hattı için görüşmelerin devam ettiği belirten Raspudic, havalimanının teknik özelliklerinin iletildiğini ve yakın zamanda THY ile somut bir anlaşmaya varacaklarını ifade etti.

Mostar Türkiye Başkonsolosu Zerrin Kandemir ise konuya ilişkin açıklamasında Mostar Havalimanı’nın THY uçaklarına hizmet vermeye uygun olduğunu belirtirken, Mostar’ı İstanbul’a bağlamanın önünde hiçbir engelin olmadığının altını çizdi.

Kandemir, Mostar Havalima’nın, Türk Hava Yolları ve Konsolosluğun bu konuda gerekli tüm çalışmaları yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

A319 en uygun model 

THY’nin Bosna Hersek’te ikinci noktası olacak olan Mostar için görüşmeler uzun süredir devam ediyor.

En son 2016 yılında THY’nin Mostar’a seferleri Saraybosna üzerinden gerçekleştirmesi gündeme gelmiş ancak bu plan hayata geçirilememişti.

THY eski Yugoslavya başkentlerinin hepsine uçak tek havayolu olma özelliğini taşırken, bayrak taşıyıcı havayolu Saraybosna’ya bu yaz haftada 19 frekanslık programla operasyon düzenleyecek.

Mostar Havalimanı Müdürü Raspudic, Airbus A319 tipi uçakların Mostar için en uygun olan model olduğunu ifade ederken, Mostar-İstanbul seferleri sayesinde Mostar vatandaşlarının İstanbul üzerinden dünyaya açılabileceği belirtti.

Mostar Havalimanı bu yıla hiç uçuş olmaması nedeniyle %100 düşüşle başlarken yaz döneminde tarifeli ve charter uçuşlarla havalimanında hareketliliğin artması bekleniyor.

3 Mayıs’ta Crotia Airlines’ın Zagreb’ten, Alman Eurowings’in ise 16 Mayıs’ta Düsseldorf ve 19 Mayıs’ta Stuttgart’tan Mostar’a tarifeli seferlere başlayacak.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber