MQ-9 Yemen’de vuruldu

Yemen’de Husiler’in kontrolündeki başkent Sanaa’nın Dhamar bölgesinde Çarşamba günü ABD ordusuna ait MQ-9 tipi insansız hava aracı vuruldu.

Açıklamayı Reuters haber ajansına iki Amerikalı askeri yetkili yaptı.

Son olarak Haziran ayında da Yemen’de ABD’ye ait bir drone, İran destekli Husi milisleri tarafından vurulmuştu.

Reuters haber ajansına adını vermeyen yetkililere göre, drone Salı gecesi geç saatlerde düşürüldü.

Amerika askeri güçleri, El Kaide’nin Yemen’de faaliyet gösteren koluna karşı sık sık drone ve hava saldırıları düzenliyor.

El Kaide’nin Arap Yarımadası kolu Yemen’de faaliyet gösteren İran destekli Husi milisleri ile Suudi Arabistan tarafından desteklenen Abd-Rabbu Mansur Hadi arasında dört yıldır süren savaştan faydalanarak yoksulluk içindeki ülkede kontrol alanını genişletmeye çalışıyor.

Reuters’a konuşan yetkililerden biri, drone’un karadan havaya İran destekli Husiler tarafından atıldığını düşündüklerini bildirdi.

Yetkili bir drone kaybetmenin maliyetli olduğunu ancak bunun beklenmedik bir durum olmadığını kaydetti ve Amerika’nın buna karşılık vermeyeceğini söyledi.

Gece saatlerinde, Husi askeri sözcüsü Yahya Saria ise ABD drone’unun vurulduğunu açıkladı.

Saria Twitter’dan yaptığı açıklamada drone’u vuran roketin yerli olduğunu belirtti ve yakında bir basın konferansında tanıtılacağını bildirdi.

Saria, “Artık hava sahamız eskiden olduğu gibi ihlallere açık değil. Gelecek günler daha büyük sürprizleri de beraberinde getirecek” dedi.