Münih semalarında çok özel uçuş

Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) ve İsrail Hava Kuvvetleri tarihinde ilk kez gerçekleştirdiği tatbikatına devam ediyor.

İki hava kuvvetine bağlı uçaklar holokostun 75’nci yılının anısında Dachau toplama kampının ile Fürstenfeldbruck Havalimanı üzerinde soykırımda ve 1972 Münih katliamının 11 kurbanı için özel bir uçuş gerçekleştirdi.

İsrail Hava Kuvvetleri tarihte ilk yapılan bu özel uçuştan kareleri sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Alman Hava Kuvvetleri’nden Yarbay Samuel Mbassa tatbikatın ardından yaptığı açıklamada “Bu tatbikat, Mavi Kanatlar, son derece duygusal ve bunun ne kadar önemli bir durum olduğunun farkındayız. Noervenich ve Boelke filoları olarak İsrailli ortaklarımızı Almanya’da ağırlamaktan onur duyuyoruz. Onlar Almanya üzerinde yan yana uçmaktan dolayı da çok gururluyuz ” dedi.

İsrail Hava Kuvvetleri’nden soyadını açıklamayan Pilot Yarbay Oren de uçuşun ardından yaptığı değerlendirmede “Burada uçmak çok farklı bir duygu. Burada uçarak geçmişi anımsamak ve geleceğe bakmak sanırım hepimiz bunu hissediyoruz ve birlikte geleceğe bakıyoruz. Burada birlikte uçmaktan ve bu işbirliğinden memnunuz. Bu işbirliğinin iki ülke için de iyi olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

İsrailli pilotlar, Almanya’da iki hafta kalacak ve Alman pilotlarla ortak eğitimlere katılacaklar. Nazi Almanyası döneminde Hitler yönetimindeki Almanya’da 6 milyon Yahudi soykırıma uğramış ve katledilmişlerdi.

Bu sebeple iki ülkenin askeri işbirliğine özel bir önem atfediliyor.