Murat Ersoy AirTürkHaber’e konuştu

Atlasglobal’in yeni kabin üniformalarının tanıtıldığı gece Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy AirTürkHaber’e önemli açıklamalarda bulundu.

Ersoy, kabin üniformalarını Türk gençlerine güvenerek tasarladıklarını ve bu alanda bir öncülüğe imza attıklarını ifade ederken, İstanbul Havalimanı’ndaki son durum, Atlasglobal’in gelecek planları, Asya pazarına açılması ve Ukrayna’daki durumu gibi konularda bilgiler verdi.

Yeni kabin üniformalarının tasarlanması ve bugünlere gelmesi hakkında Ersoy şunları söyledi:

“Havayollarının yolcusuyla ilk temas noktası kabin ve misafirleri ilk karşılayanlarda kabin memurları kabinin imajı havayolunun imajı açısında en önemli ve en çok dikkati çeken bölüm. Bu nedenle havayolları belirli aralıklarla imaj değişikliği yapmak isterler. Genelde büyük havayolları bunu dünyaca ünlü mode tasarımcılarına, ünlü moda markalarına yaptırıyorlar. Biz bu alanda ezber bozmak istedik. 

Bizim dünyaca ünlü moda tasarımcılarına ihtiyacımız yok, biz Türk gençliğine, hayal gücüne, yaratıcılığına ve tasarım gücüne güveniyoruz, biz gençlerimizle bu yala çıkacağız dedik. Ve bu sene İzmir’deki 9 Eylül Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi’nin moda tasarım bölümünde okuyan en başarılı 12 öğrenciyi bir araya getirdik ve onlarla bu yola çıktık.

İzmir’de yine dünyanın en büyük markalarından olan Hugo Boss tekstil tesislerinde 48 saat süren bir hackathon düzenledik. İlk önce kendimizi anlattık onlara. Yenilikçi Atlasglobal’i zaten biliyorlar ama bir kerede bizim ağıımızdan dinlemelerini istedik. Ne kadar yenilikçi, yeniliklere önem veren genç dinamik bir marka olduğumuzu bir kerede bizden dinlediler. Ve buna göre bizim yeni imajımızı dizayn etmeleri istedik. Ve onlarda 48 saatlik hackathon süresinde kendi hayallerindeki bize uygun tasarımları hazırladılar.

Bu tasarımlar daha sonra sektörlerinde ve branşlarında kendilerini kanıtlamış bir jüri tarafından değerlendirilmesiyle aralarındaki en iyi tasarımı birinci seçtik. Bu işin birinci kısmıydı, sonra hazırlık safhası başladı. Bunu kabine uygun hale getirmeye çalıştık, kabin görevlileri 13-14 saat bu kıyafetleri taşıyorlar çünkü. Onlara çalışırken zorluk çıkarmayacak hale getirmeye çalıştık.

Kumaşından dikiş şekline, her türlü detay tek tek aylarca çalışılarak test edildi. Biz gerçekten bu alanda dünyada en büyük tasarımcılara, modacılara taş çıkaracak bir tasarımın ortaya çıktığına inanıyoruz. Bugün Türk gençliğine güvenin ve önlerini açmanın başarısını hep birlikte paylaşıyoruz.”

Ersoy, Mayıs sonuna kadar tüm kabinde yeni üniformalarla hizmet verileceğinin de bilgisini verdi.

“İstanbul Havalimanı’nda büyüme trendine gireceğiz”

İstanbul Havalimanı’nda yaz sezonunun sorunsuz atlatılmasından sonra kış sezonunda büyüme trendine gireceklerini ifade eden Murat Ersoy, “İstanabul Havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olarak devreye girdi. Havalimanı değiştirmek zor bir süreçtir havayolları için ama bu süreç bizim tahmin ettiğimiz kadar zor olmadı. Daha yumuşak geçiyor, tabi ufak tefek sorunlarda yaşanıyor çünkü operasyon başlamadan bu sorunları göremezsiniz. Ancak bunlar hemen düzeltiliyor ve iyileştiriliyor. Yoğun yaz sezonunda da mümkün olduğu kadar az etkilenerek bu yeni havalimanının oturma sürecinde bu süreci tamamlarsak tam tersi kışın havayolları küçülürken biz büyüme trendine geçeceğiz” diye konuştu.

“Çin için yılın ikinci yarısında..”

Atlasglobal Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Asya hedefleri ile havacılığın en hızlı büyüyen pazarı Çin için, şunları söyledi:

“Biliyorsunuz büyük gövde uçaklar gelmeye başladı tekrar. Bu uçaklarla uzun menzilli uçuşlarımız başlayacak. Daha çok Asya bölgesine uzun menzilli uçuşlarımız ve yeni uçuş noktalarımızda operasyona başlayacağız. Şu anda yeni trend Çin, İpek Yolu projesinde biz çözüm ortaklarından biri olarak tercih edildik. Bu nedenle Çin’e yatırımlarımız özellikle bu yılın ikinci yarısından sonra başlayacak. Hep beraber izleyeceğiz.”

Ukrayna’da son durum ne?

“Ukrayna’da havayolu yatırımımız var. Orada halen daha olması gerektiği gibi bağımsız hareket eden bir ülke değil, halen daha yatırımların değeri anlaşılmıyor ve önü açılmıyor. O yüzden orada büyüme süreci biraz daha devam edecek, biraz daha orada taşların yerine oturmasını bekleyeceğiz. O süreç biraz daha bekleyecek onların bir karar vermesi lazım, yabancı yatırımcıların önünü açacaklar mı yoksa kapatacaklar mı? Biz şuanda orada iki uçakla sabit duruyoruz geri adım da atmıyoruz ileri de adım atmıyoruz.

Ayrıca Afrika’da, Arap bölgesinde ve Rusya’da büyümemize devam edeceğiz bizim hedeflerimiz onlar. Gelişmekte olan pazarlar buralar olduğu için bizde planlarımızı burada büyümeye odaklı yapıyoruz.”

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber