Musk’ın Mars için nükleer planı

Elon Musk, Mars’ı insanların yaşamasına uygun hale getirmek için gezegenin nükleer silahlarla bombalanması yönündeki çağrısını yineledi.

Mars’ı yaşanabilir kılma fikrini ilk defa 2014’te dile getiren SpaceX şirketinin patronu, gezegenin kutuplarında nükleer bombalar patlatmanın buz örtüsünü eriteceğini ve gezegeni insanların rahatlıkla yaşayabileceği kadar ısıtacağını öne sürmüştü.

ABD’li oyuncu ve TV sunucusu Stephen Colbert’in şovunda konuşan Musk şunları söylemişti:

“Tadilat gerektiren bir gezegen. […] Er ya da geç Mars’ı Dünya benzeri bir gezene dönüştürmek mümkün. Isıtarak. Bir hızlı bir de yavaş yol var. Hızlı yol, kutuplara termonükleer bombalar atmak.”

Her ne kadar Colbert tarafından “süper kötü” olarak tanımlanmış olsa da Musk, 5 yılın ardından bu isteğini bir dizi “tweet” ve SpaceX tarafından satılacak yeni tişörtleri duyurarak hatırlattı.

Hatta Musk, Twitter’daki profil resmini de tişörtlerde gözüken sloganı içeren bir görselle değiştirdi: “Nuke Mars” yani Türkçesiyle “Mars’a Nükleer Atılsın”.

Plan, nükleer donmuş rezervlerdeki karbondioksiti serbest bırakarak sera etkisiyle Mars yüzeyini ısıtmayı hedefliyor.

Ancak Nature Astronomy’de yayımlanan yeni bir çalışmaya göre “günümüz teknolojisiyle Mars’ı yaşanabilir hale getirmek mümkün değil.”

Kaygılardan bir diğeriyse nükleer silahların devasa toz bulutlarını havaya kaldırması ve güneş ışığını engelleyerek, gezegeni ısıtmak yerine daha da soğutabilecek olması.