NASA astronotlarını seçti

NASA, 2019’da Rusya’dan bağımsız olarak uzaya astronot göndermek için çalışmalarına devam ediyor ve yaşanan tüm aksiliklere rağmen astronot seçimleri gerçekleştirildi.

NASA’nın son dönemde en büyük projesi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Rusya’dan bağımsız olarak astronot göndermeye başlayabilmek.

SpaceX ve Boeing, geçtiğimiz günlerde testler sırasında aksaklıklar yaşandığını ve resmi test tarihlerinin erteleneceğini açıklamıştı.

Bu proje kapsamında SpaceX ve Boeing ile işbirliği yapan NASA, projelerde aksaklıklar yaşansa da astronotlarının seçimini tamamladı.

NASA ilk ekibini 33 astronot arasından seçti. Aslında NASA’nın astronot ekibi havuzunda 50’den fazla isim var ancak, uzay ajansı geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamayla bazı astronotların henüz eğitimde olduğunu ve bu uçuşlar için hazır olmadıklarını belirtmişti.

SpaceX Crew Dragon ve Boeing CST-100 Starliner gemilerinin her biri yedi kişiye kadar mürettebat taşıyabiliyor ancak NASA, uçuş için 9 astronot seçti.

Boeing’in de gerçekleşecek ilk uçuşta kendi bünyesinden birini ekibe dahil edeceği açıklandı.

NASA’nın seçtiği 9 astronot’un isimleri ise şu şekilde;

Eric Boe, Chris Ferguson, Nicole “Duke” Mann, Robert Behnken, Douglas Hurley, Sunita “Suni” Williams, Josh Cassada, Victor Glover ve Mike Hopkins.