NASA Güneş’e bir adım daha attı

NASA’nın 2018 yılında başlattığı Parker Güneş Sonda Görevi’nde önemli bir aşama başarıyla geçildi.

NASA, daha önce hiç yapılmamış bir şeyi gerçekleştirmek ve bir aracı, Güneş’e daha önce hiçbir aracın yakınlaşamadığı kadar yakınlaştırmak amacıyla 2018 yılında bir araç fırlattı.

NASA’nın blog gönderisinde, Parker’ın Güneş’e en yakın mesafede bulunma rekorunun kırıldığı açıklandı.

Webtekno’nun derlediği habere göre araştırmacılar, aracın topladığı verileri incelemek için sabırsızlanırken şu ana kadar her şeyin yolunda gittiğini belirtiyorlar.

Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Nickalaus Pinkine, “Uzay aracı tasarlandığı gibi hareket ediyor, onu bütün yolculuk boyunca takip edebiliyor olmak harikaydı.” diyor ve ekliyor; “Karşılaşmadan bilimsel verileri önümüzdeki haftalarda almayı bekliyoruz, böylece araştırmacılar Güneş ve haresinin sırlarını çözebilecek.”

NASA’nın özel aracı Parker Solar Probe, Güneş’in yüzeyine yakın olarak gerçekleştirilen uçuşlarda 1371 derece sıcaklığa maruz kalacak. Bu sıcaklıkta artık çelik erimeye başlıyor.

Parker, sıcaktan dolayı erimez ya da kütle çekiminden dolayı Güneş’e çakılmazsa Güneş ve ona benzer yıldızların yapıları hakkında çok önemli keşiflerin önünü açabilecek veriler toplayacak.