NASA uydusu Dünya’ya düşecek

NASA’nın yıllar önce fırlattığı bir uydunun Dünya’ya düşmesi bekleniyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nın tahminine göre Earth Radiation Budget Satellite (Dünya Radyasyon Bütçesi Uydusu) adlı uydu bugünü yarına bağlayan gece Türkiye saatiyle 02.40 sularında atmosfere girecek.

Yetkililer 17 saatlik hata payı olabileceğini kaybetti.

Yaklaşık 2,5 ton ağırlığındaki cihaz, 1984’teki Earth Radiation Budget Experiment (Dünya Radyasyon Bütçesi Deneyi) kapsamında fırlatılan üç uydudan biri.

Uyduda Dünya’nın enerji bütçesini ölçmeye ve stratosferi analiz etmeye yarayan aletler var. İki yıl sürmesi beklenen beklenen görev, 2005’te son bulmuş ve uydular uzay çöpü haline gelmişti.

NASA, uydunun büyük kısmının atmosfere girerken yanacağının tahmin edildiğini bildirdi. Buna rağmen bazı parçaların gezegene düşebileceği ancak herhangi birinin zarar görme riskinin çok düşük olduğu bildirildi.

Dünya’nın enerji bütçesi 

Güneş, Dünya’yı eşit şekilde ısıtmıyor. Ekvator bölgeleri, kutuplara göre daha sıcak. Atmosfer ve okyanus yüzey suyunun buharlaşması, konveksiyon, yağış ve rüzgar yoluyla enerjideki dengesizliği gidermek için çalışıyor.

Isı motoru diye bilinen atmosfer ve okyanus sirkülasyonu aynı zamanda Güneş ısısını Dünya’dan uzaya geri gönderiyor.

Dünya sistemine giren ve çıkan bu net enerji akışına Dünya’nın enerji bütçesi deniyor.

Gelen güneş enerjisinin akışı, uzaya eşit bir ısı akışıyla dengelendiğinde, Dünya ışınımsal dengeye kavuşuyor. Küresel sıcaklık, nispeten sabit kalıyor.

Gelen ya da giden enerji miktarını artıran veya azaltan herhangi bir durum, Dünya’nın ışınımsal dengesini bozuyor. Küresel sıcaklıklar buna tepki olarak yükseliyor ya da düşüyor.

 

Etiketler: ,