NASA’da koronavirüs alarmı

NASA’nın Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi pazar günü, bir sonraki duyuruya kadar çalışanlarının evden çalışacağını açıkladı.

Duyuru, çalışanlardan birinin Kovid-19 taşıdığının onaylanmasının ardından geldi. Söz konusu çalışanın koronavirüs testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Ajansın internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Merkezdeki maruziyetin sınırlı olduğuna ancak ihtiyatlı olmak gerektiğine inanıyoruz… Ames Araştırma Merkezi bir sonraki duyuruya kadar zorunlu evden çalışma durumuna geçecek.”

Açıklamada ayrıca, evden çalışacak ekipmanı olmayan ya da laboratuvar ve teknik ekipman gerektiren diğer noktalarda çalışan personelin ne yapacağına dair bilgilendirileceği belirtildi.

CBS News’e bağlı bir haber kanalına göre malzemeleri ve kritik görevlerle ilgili işlemleri kontrol etmek için sadece belirli personellerin tesise erişmesine izin verilecek.

Kaliforniya’daki Moffett Field’da bulunan tesis, saha çalışmaları için özel olarak donatılmış 10 NASA tesisinden biri. Tesiste havacılık ve keşif teknolojisi gibi alanlarda çalışmalar yürütülüyor.

Kaliforniya’da pazar günü itibariyle teyit edilen koronavirüs vakalarının sayısı 114’e çıktı. Bu vakalara yolcu gemisi Grand Princess’te testleri pozitif çıkan iki kişinin de dahil olduğu belirtildi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kaliforniya eyaleti açıklarına demirleyen yolcu gemisindeki 21 kişide koronavirüs tespit edildiğini açıklamıştı.

Reuters’ın hükümet verilerine dayanarak aktardığına göre küresel çapta 110 binden fazla kişiye bulaşan virüs, 3 bin 800’den fazla kişinin de ölümüne sebep oldu.