NASA’dan Ay için önemli adım

NASA’nın Ay’a gidecek astronotların hayatını kurtarabilecek yeni sistemi testlerde başarılı sonuçlar verdi.

Independent Türkçe’nin derlediği habere göre, NASA gelecekte insanlı uzay görevlerinde kullanılacak Orion kapsülleri için fırlatma kaçış sistemlerinin tam ölçekli bir testini gerçekleştirdi.

Fırlatma rampasında bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda mürettebatın hayatını kurtaracak bu sisteme güveniliyor.

Sistem bir kaza durumunda fırlatmanın durdurulmasını, astronotların dışarı atılmasını ve Dünya’ya emniyetle geri dönmelerini sağlıyor.

Kapsülün test için bu seferlik boş olduğunu belirten yetkililer her şeyin yolunda gittiğini söylediler.

Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden yapılan kalkıştan neredeyse bir dakika sonra yaklaşık 10 kilometre irtifadayken kapsülü iticilerden ayıracak kaçış motorları ateşlendi.

Mürettebat kapsülü yukarı doğru 3 kilometre daha yükselttikten sonra kapsül roketten atıldı.

NASA kapsülü bu denemeyi basit tutmak ve zamandan tasarruf etmek için paraşüt kullanmamayı tercih etti.

Böylece kapsül planlandığı gibi saatte 480 km hızla Atlantik Okyanusu’na çakıldı ve 3 dakikalık test tamamlandı.

Okyanusta bulunabilmesi için parlak turuncu renkli metal kaplardaki 12 veri kaydedici çarpışmadan önce kapsülden ayrıldı.

“Tüm ölçütlerde test muhteşemdi” diyen programın yöneticisi Mark Kirasich araçtaki yüzlerce algılayıcının topladığı verilerin işlenmesinin birkaç ay alacağını belirtti.

NASA 2024’de kadar hala geliştirilme aşamasında olan Uzay Fırlatma Sistemi’ni (Space Launch System) kullanarak astronotlarını yeniden Ay’a göndermeyi planlıyor.

Salı günü gerçekleştirilen testi Kirasich “ekip için bugün ileri doğru gerçekten çok ama çok harika bir adım” sözleriyle yorumladı.