NASA’dan Nokia’ya tarihi görev

Nokia’nın uzaydaki ilk hücresel iletişim şebekesini Ay’a kuracağı açıklandı.

Ay’a yeniden insan göndermeyi amaçlayan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından seçilen Finlandiyalı şirketin, 2022 yılı sonuna doğru Ay yüzeyindeki ilk kablosuz genişbantlı iletişim sistemini kurması bekleniyor.

Euronews’te yer alan habere göre Nokia, kuracakları şebekenin, aralarında hayati kumanda ve kontrol işlevleri, Ay gezginlerinin uzaktan kontrolü, gerçek zamanlı navigasyon ve yüksek çözünürlüklü video yayını gibi kritik öneme sahip birçok farklı veri iletme uygulamaları için iletişim imkanı sunacağını duyurdu.

Şirket, şebekeye ait ekipmanın Ay’a ulaştırılması için Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde uzay araçları tasarlayan Intuitive Machines adlı özel bir şirketle ortaklık kurduklarını açıkladı.

Ekipmanın Ay’a ulaştırılmasının ardından şebekenin kendi kendine yapılandırılacağını belirten Nokia, böylece Ay’da ilk Uzun Vadeli Evrim iletişim sistemini kuracaklarını kaydetti.

NASA’nın 2024 yılında Ay’a yeniden insan gönderme ve Artemis programı ile burada daha uzun sürekli keşif yapma çabalarının bir parçası olan şebeke kurulumunun insanoğlu Ay’a gitmeden önce tamamlanması amaçlanıyor.

Etiketler: , , ,