NASA’nın kilit isminden emeklilik kararı

NASA’nın Baş Bilim Adamı Jim Green, NASA’da 40 yıldan fazla hizmet verdikten sonra 2022’nin başlarında emekli olacağını açıkladı.

Green, “NASA’da yaptığım faaliyetlerden son derece gurur duyuyorum. Birçok yönden NASA bir iş değil. Bu bir yaşam biçimidir. Her zaman imkansızı başarmanın yollarını arıyoruz. Başarılı olmaya ve bunları yapmaya devam ediyor olmamız herkes için büyük bir heyecan ve gerçekten sadece NASA için değil, ulus için de önemli” ifadesini kullandı.

Green’in ajansa yaptığı katkılar, NASA’nın ilk internetini başlatmaktan çığır açan araştırmaları yürütmekten NASA’nın popüler podcast’i “Gravity Assist”e ev sahipliği yapmaya kadar sayısız ve çeşitli.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Jim, NASA’daki kırk yılı aşkın süredir, Pluto’nun Yeni Ufuklar uzay aracının yanından geçişi, Juno uzay aracının Jüpiter’e inişi ve Curiosity gezicisinin Mars’a inişi dahil olmak üzere, ekipleri inanılmaz misyonlar gerçekleştirmeleri için başarıyla yönetti. Jim’in katkıları, güneş sistemimizi ve içindeki yerimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oldu. Ona gelecekteki çabalarında bol şans diliyorum” açıklamasında bulundu.

Green, NASA kariyerine 1980 yılında başlarken kurumun bir çok tarihi görevinde kritik roller üstlendi.

NASA açıklamasında Jim Green’in emekliliğinde, ajansla işbirliğine devam etmeyi, bilim üzerinde çalışmayı ve mümkün olan her yerde yerçekimi asistleri vermeyi planladığı belirtildi.

AirTürkHaber

Etiketler: ,