NATO tatbikatında sıcak dakikalar

Baltık Denizi’nde yapılan NATO tatbikatı sırasında ABD ve İsveç uçaklarına Rus jetinin önleme yaptığı açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Su-27 savaş uçağının, NATO’nun Baltık Denizi’ndeki Baltops-2019 tatbikatı kapsamında Rusya sınırlarına yaklaşan ABD ve İsveç hava kuvvetlerine ait iki keşif uçağını engellemek için havalandırıldığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Baltık Denizi’ndeki tarafsız sular üzerinde Rusya sınırlarına yaklaşan iki hava hedefi tespit edildi.

Rus Su-27 uçağı güvenli bir mesafeden uçaklara yaklaştı ve uçakların ABD’nin RC-135, İsveç’in Gulfstream keşif uçakları olduğunu tespit etti.

Su-27 uçağının, gerekli tüm güvenlik tedbirlerine uyarak yabancı keşif uçaklarına eşlik ettiği ve Rusya sınırlarına yönelik bir ihlali engellediği açıklandı.

Rus uçağının önleme sırasında hava sahasında tüm uluslararası kurallara riayet ettiği belirtildi.

NATO üyesi olmamasına rağmen İsveç de İttifak’ın tatbikatlarına katılıyor. Bu yılki Baltops tatbikatına İsveç Nyköping K34 ve Karlstad K35 olmak üzere iki hafif savaş gemisi ve bir denizaltı gönderdi.

Rusya ordusu daha önce Rus uçakları, gemi grubu ve Bastion kıyı güvenlik sistemleri ile tatbikatı takip edeceklerini bildirmişti.

Rusya geçmişte Baltops’a katılsa da 2014’de Kırım’ın Rusya’ya bağlanışından sonra İttifak ile işbirliği askıya alındı.